Sela porosi Kovaçevskit: Nuk ke legjitimitet për të qeverisur!

Iliria News Agency
Iliria News Agency

18 Janar, 2022

Kreu i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela i ftuar në emisionin “Interaktiv” në KTV ka thënë se qeveria e re në Maqedoninë e Veriut nuk ka legjitimitet .

Sipas tij, kryeministri Dimitër Kovaçevski nuk ka garuar dhe nuk është zgjedhur nga qytetarët.

Sela ka thënë se ai e ka të kontestuar legjitimitetin dhe nuk ka obligim para qytetarëve sepse nuk ka premtuar gjë.

“Akteri që e ka legjitimitetin e kontestueshëm është Bashkimi Demokratik për Integrim. Në zgjedhjet e 2020 erdhi me premtimin për kryeministër shqiptar. Ky kryeministër nuk u bë as atëherë e as mbrëmë dhe kështu e dogji legjitimitetin politik”, ka thënë ai.

Sipas tij të godasësh mbi opozitën është si të godasësh qytetarët. Ai ka thënë se premtimi për zgjidhje të ngërçit me Bullgarinë është vetëm një gënjeshtër. Sela ka deklaruar se janë heshtur zërat për ndonjë zgjidhje të mundshme.
“Janë shqetësuese për ne shpresa e rrejshme që jep kjo qeveri”, ka thënë ai.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

grubi opinion

Grubi për “Opinion”: Albin Kurti të merr “mësim” nga Ali Ahmeti

besar-durmishi

Durmishi: Grubi paska ardhur në Tetovë që të mësohet si shtrohet asfalti! (FOTO)

ambulanca shqiperi

Shqipëri, humb jetën në lokal 60-vjeçari nga Maqedonia e Veriut, dyshimet e para

edi rama

Rama i përkrah kërkesat e BE-së për veriun: Shpresoj të përfundoj ky konflikt absurd

borell vjosa osmani vucic macron scholz

Edhe Borrell kërkon zgjedhje: Nëse nuk zbatohen tri kërkesat, do të ketë pasoja serioze

biden rrezohet

VIDEO/ Rrëzohet në tribunë Presidenti i SHBA-së Joe Biden

kiev-naten

Rusia sulmon Kievin me raketa

Rrahim musliu

Arrestohet mërgimtari në Serbi vetëm pse mbante flamurin kuq e zi

shqiptaret maqedoni perfaqesuesja

Tetë shqiptarë në listën e Maqedonisë për ndeshjet e muajit qershor (LISTA)

INFO

NA NDIQ