Shtëpia e Bardhë: Sulmi i Iranit ndaj Izraelit ishte një dështim spektakolar

Picture of INA
INA

16/04/2024

Sulmi masiv ajror i Iranit ndaj Izraelit ishte një “dështim spektakolar dhe i turpshëm”.
Kështu u shpreh përmes një deklarate Shtëpia e Bardhë, pasi forcat amerikane ndihmuan të rrëzonin shumicën e raketave dhe dronëve të lëshuar nga Teherani.

“Ne kemi parë raportime se iranianët synonin të dështonin dhe ky dështim spektakolar dhe i turpshëm ishte i gjithi sipas planit,” tha në një konferencë zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare, John Kirby.

“E gjithë kjo është kategorikisht e rreme”, shtoi ai.

Sulmi i Iranit ishte një përgjigje ndaj vrasjes së shtatë oficerëve iranianë në një sulm të dyshuar izraelit në kompleksin e ambasadës iraniane në Damask, Siri, më 1 prill.

TË FUNDIT
2 orë
Macron: Unë me të vërtetë mendoj se Evropa jonë mund të vdesë
4 orë
Muralet që i japin ngjyra Maqedonisë së Veriut
5 orë
VMRO-DPMNE i nisi negociatat me ZNAM – Stoillkovski: Ende nuk ka marrëveshje, bisedimet janë në frymë pozitive
6 orë
Taravari para vendimit nëse do ta drejtojë Ministrinë e Shëndetësisë
12 orë
Zyrtarë të KFOR-it negociuan për tërheqjen e sulmuesve në Banjskë, zbardhet dokumenti

ME TE LEXUARA

13 orë
Biden me deklarata të ashpra për Putin: Qëndrojmë fort me Ukrainën kundër një tirani brutal
2 ditë
Mitsotakis nuk tërhiqet, paralajmëron Maqedoninë e Veriut: Kur dikush tërheq litarin, duhet të jetë gati të ‘thyhet’
13 orë
Rama favorizon firmën kineze në tenderin 10 milionësh, a po rrezikohet siguria nacionale?
2 ditë
Si po ngjall presidenti i Serbisë ndjenja kundër Perëndimit, Maqedonia mos t'i hyjë qorrsokakut!
12 orë
Inspektorati i Gjuhëve nga tani do të mbikëqyrë bankat nëse (nuk) e respektojnë gjuhën shqipe
1 ditë
Për tre muaj, 483 shtetas të Maqedonisë janë dëbuar nga Gjermania
12 orë
Zyrtarë të KFOR-it negociuan për tërheqjen e sulmuesve në Banjskë, zbardhet dokumenti
1 ditë
Sot nis sesioni pranveror treditor i Asamblesë Parlamentare të NATO-s, në agjendë edhe Kosova

LEXO MË SHUMË

Makron Macron

Macron: Unë me të vërtetë mendoj se Evropa jonë mund të vdesë

mural shtepia shendetit kumanove

Muralet që i japin ngjyra Maqedonisë së Veriut

vmro-dpmne

VMRO-DPMNE i nisi negociatat me ZNAM – Stoillkovski: Ende nuk ka marrëveshje, bisedimet janë në frymë pozitive

taravari arben

Taravari para vendimit nëse do ta drejtojë Ministrinë e Shëndetësisë

grupi banjska radojcici

Zyrtarë të KFOR-it negociuan për tërheqjen e sulmuesve në Banjskë, zbardhet dokumenti

banka sportel

Inspektorati i Gjuhëve nga tani do të mbikëqyrë bankat nëse (nuk) e respektojnë gjuhën shqipe

Perparim-Rama

Rama favorizon firmën kineze në tenderin 10 milionësh, a po rrezikohet siguria nacionale?

biden-putin

Biden me deklarata të ashpra për Putin: Qëndrojmë fort me Ukrainën kundër një tirani brutal

kombetarja kuq e zi

Money| Sa pritet të fitojë Shqipëria nga pjesëmarrja në Euro 2024

INFO

NA NDIQ