Si ndodhi sulmi ndaj Valon Sylës, si e ndoqën dhe më pas e rrahën

Iliria News Agency
Iliria News Agency

12 Prill, 2023

Mbrëmë vonë, gazetari dhe analisti, Valon Syla është sulmuar nga tre persona. Për pasojë, Syla ka pësuar lëndime të lehta në kokë.

Në media është publikuar një video ku Syla flet pas intervenimit që kishte në QKUK.

“Disa islamik fanatik më kanë sulmuar shpejt e shpejt ka ndodh dhe kanë ik”, ka thënë Syla

Edhe sipas dëshmitarëve të pranishëm, në momentin e sulmit kanë qenë tre persona që kanë ikur me shpejtësi ndërsa ngjarja ka ndodhur në Breg të Diellit.

Syla, i cili ishte pjesë e emisionit Pressing në një debat që lidhje me gjykimin e ish-krerëve të UÇK-së në Hagë, është sulmuar pak minuta pasi që ka dalë nga studioja.

Tre persona e kanë përcjell Sylën deri te Bregu i Diellit e më pas e kanë sulmuar.

Ndërsa, drejtori i televizionit T7 dhe autori i emisionit Pressing, Leonard Kerquki ka thënë se policia i posedon të gjitha të dhënat e nevojshme.

“Si duket sulmuesit e kanë përcjell veturën e Valonit prej televioni e deri kur u ndal në Breg të Diellit. Policia i ka të gjithë të dhanat”, ka shkruar tutje ai.

Sipas Kerqukit, sulmi ndaj Sylës lidhet me profesionin e tij prej gazetari.

“Valoni u sulmu për shkak të profesionit të tij, për faktin që është gazetar dhe mbi të gjitha njeri i lire Valon Syla për mua është simbol i fjalës së lirë, është simbol i njeriut të pakompromis, i panënshtrueshëm ndaj askujt, ndaj asnjë grupi – sado i fuqishëm që mund të jetë ai”, ka shkruar në fund Kerquki.

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës ka lëshuar një komunikatë për shtyp në orët e vona ku ka dënuar ashpër sulmin e rëndë fizik ndaj gazetarit Valon Syla.

AGK ka kërkuar hetime urgjente për këtë rast.

“Gazetari njëherësh drejtuesi i Gazeta Metro, është sulmuar fizikisht, të hënën në mbrëmje nga tre persona, të cilët dyshohet se e kanë përcjellë atë nga studio e T7, ku ishte i ftuar në debat, deri në lagjen Bregu i Diellit, në Prishtinë”, thuhet fillimisht në këtë deklaratë të AGK-së.

“Gazetari Syla ka pranuar trajtim mjekësor në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës, teksa sipas deklaratave të tij të para për mediet, ka pësuar lëndime në kokë.

“Rasti është hapur në Policinë e Kosovës.

“Ky sulm për Asociacionin e Gazetarëve të Kosovës është krejtësisht i papranueshëm dhe përpjekje serioze për të penguar dhe minuar lirinë e shprehjes dhe lirinë e medies në Kosovë.

“AGK-ja, u bënë thirrje institucioneve kompetente që të marrin masat e duhura që urgjentisht të arrestojnë personat përgjegjës për sulmin dhe që ata të vihen para drejtësisë”, thuhet në këtë komunikatë.

Reagime kishte edhe nga politikanë të Kosovës./GazetaExpress

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Kristofer-Hill

Hill: Prishtina do t’i bartë pasojat sepse nuk i dëgjoi këshillat e SHBA-së

policia-714x420

Karikator arme në tualetin e shkollës në Hasanbeg!

1EF51F46-2B41-4B1F-93BD-AEECBCE837A5

Rama batuta me Kovaçevskin: Integrimi na la pa flokë

Albin-Kurti-5

Kurti: I brengosur, por jo i frikësuar nga sanksionet e SHBA-së

IMG_1712

Ish-ministri i brendshëm shqiptar: Gjeni një numër telefoni të Albin Kurtit

BLINKEN

SHBA me dy kërkesa për Serbinë, a do ta dëgjojë Vuçiq?

glauk konjufca

Konjucfa: Amerika nuk po na kupton mirë, s’është hera e parë që po qortohemi

Ursula-von-der-Leyen

Von der Leyen: Valët goditëse të agresionit të Putinit kanë arritur në Ballkanin Perëndimor

Albin-Kurti1

Mbaron takimi Kurti-Borrell-Lajçak, Kryeministri jep rrugëzgjidhje për veri

INFO

NA NDIQ