Skandal/ Ish-zv.ministri kapet me miliona dollarë në shtëpinë e tij, publikohet video me topa me para

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

03/02/2023

Mes skandaleve të korrupsionit në Ukrainë, është publikuar një video e 1 milion dollarëve cash të fshehura nga ish-zëvendësministri i Mbrojtjes i vendit, Oleksandr Myronyuk.

Në fakt, ai vetë arriti të shpallej i pafajshëm në gjykatë, e cila ia ktheu paratë.

Media e huaj “Nexta” ka publikuar një video, sipas së cilës Oleksandr Myronyuk kishte pothuajse një milion dollarë para të fshehura në një divan.

Videoja dyshohet se është marrë gjatë hetimeve gushtin e kaluar.

Mironyuk thuhet se i paraqiti gjykatës një “dokument” që thoshte se paratë e gjetura në divan nuk ishin të tijat, por i ishin dhënë hua nga një 86-vjeçare banore e Kharkiv, Eleonora Duminsh.

Sipas Pravda, gjykata ia ktheu paratë e sekuestruara Mironyuk.

Kujtohet se Ukraina të mërkurën nisi një valë hetimesh që synojnë administrata, zyrtarë dhe personalitete, ndërsa autoritetet sigurojnë se lufta kundër korrupsionit është një prioritet në kuadër të përpjekjeve të luftës dhe ndihmës perëndimore.

Në mesazhin e tij të përditshëm me video, Presidenti Zelensky është shprehur se Shërbimet e Sigurisë së Ukrainës, Byroja Shtetërore e Hetimit, Byroja e Sigurisë Ekonomike dhe Prokuroria kryen dhjetëra hetime dhe veprime të tjera në rajone të ndryshme dhe kundër personave të ndryshëm në kontekstin e procedimit penal.

“Drejtësia do të vihet në vend”, deklaroi ai.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se do të bënte çfarëdo ndryshimi të nevojshëm në personel për të çrrënjosur korrupsionin dhe theksoi nevojën që ministria e mbrojtjes të jetë e sinqertë.

TË FUNDIT
17 minuta
Rrufeja godet aeroplanin Cyrih-Shkup
24 minuta
Analisti kosovar i'a përplas në fytyrë Haradinajt: Edhe baballarët e gjyshërit tanë sikur Kurti ishin në burgjet serbe, a me thënë të gjithë janë rekrutu?!
30 minuta
28 baza ushtarake e 20 të xhandarmërisë serbe, jo shumë larg kufirit me Kosovën, ja kush alarmon
33 minuta
Serbia ka blerë vota për të votuar kundër Rezolutës për Srebrenicës
1 orë
LSDM më 30 qershor do të zgjedh kryetarin e ri

ME TE LEXUARA

12 orë
Në Beograd vritet vëllau i ministrit të Bosnjë dhe Hercegovinës (FOTO)
1 orë
LSDM më 30 qershor do të zgjedh kryetarin e ri
10 orë
Heqja e 20%-shit që i referohet gjuhës shqipe, Sejdiu nga VLEN: Nuk kemi arritur ende të hapim këtë temë
5 orë
Bekim Sali do të udhëheq me Alternativën
12 orë
Qeveria e ardhme pritet të jetë më stabile që ka pasur ndonjëherë vendi!
33 minuta
Serbia ka blerë vota për të votuar kundër Rezolutës për Srebrenicës
10 orë
Si nisi sherri që përfundoi me vrasje mbrëmë të rruga e Plastikave? – Ende s’janë kapur autorët
5 orë
VMRO kërkon përgjegjësi për sallat kirurgjike, thotë se ministri Demiri nuk e ka idenë se çfarë po ndodh

LEXO MË SHUMË

mjegull-aeroport aeroplan avion

Rrufeja godet aeroplanin Cyrih-Shkup

raci haradinaj

Analisti kosovar i’a përplas në fytyrë Haradinajt: Edhe baballarët e gjyshërit tanë sikur Kurti ishin në burgjet serbe, a me thënë të gjithë janë rekrutu?!

kufiri ushtria serbe

28 baza ushtarake e 20 të xhandarmërisë serbe, jo shumë larg kufirit me Kosovën, ja kush alarmon

vucic okb

Serbia ka blerë vota për të votuar kundër Rezolutës për Srebrenicës

LSDM SDSM

LSDM më 30 qershor do të zgjedh kryetarin e ri

zeqirija ibrahimi zeka

Ibrahimi: BDI të shkojë në opozitë, të mendojë dhe të reflektojë

hisen berisha

Deputeti Hisen Berisha prish aleancat serbo-arabe dhe rikthen Kosovën në qendër të vëmendjes

lsdm koalicioni

Seancë e Bordit Ekzekutiv të LSDM-së për zgjedhjet e parakohshme brenda partisë për kryesinë e re

Gordana Siljanovska Davkova

Siljanovska: E respektoj Marrëveshjen e Prespës, deklaratën e kam nënshkruar me emrin aktual kushtetues

INFO

NA NDIQ