Sofja zyrtare reagon pas vendimit për anulimin e emrit të klubit bullgar “Vanço Mihajllov”

Iliria News Agency
Iliria News Agency

17 Mars, 2023

Ministria e Jashtme e Bullgarisë ka reaguar ndaj vendimit të autoriteteve qeveritare të Maqedonisë së Veriut për anulimin dhe shlyerjen e emrit të klubit bullgar “Vanco Mihajllov” nga regjistri qendror.

“Ministria e Punëve të Jashtme i ndjek me shqetësim në rritje zhvillimet në Maqedoni lidhur me përpjekjet për të kufizuar të drejtën e asociimit të bullgarëve në vend”, thuhet në reagimin e MPJ bullgare lidhur me vendimin e Ministrisë së Drejtësisë për anulimin e emrit të klubit bullgar që gjendet në Manastir.

Kështu ka komentuar MPJ-ja bullgare vendimin e Ministrisë së Drejtësisë së Maqedonisë për të dhënë mendim negativ për përdorimin e emrit të klubit bullgar Vanço Mihailov në Manastir për shkak se është i lidhur me fashizmin dhe është provokues, raporton BGNES.

Ky reagim vjen pasi një komision qeveritar deklaroi dje kundër një klubi me emrin e bashkëpunëtorit fashist sepse ofendon ndjenjat e maqedonasve. (INA)

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Antonio-MIloshoski-800x445

Milloshoski: LSDM-ja ka dy propozime mbi tavolinë, s’ka nevojë për grupe pune

arben taravari ash

Taravari:Censurë ndaj shqiptarëve në Luginë të Preshevës

FB_IMG_1686399536286

Ndërron jetë në moshë të re, kryetari i një dege të Lëvizjes BESA

policia-kosoves

Mitrovicë: Burri sulmon bashkëshorten dhe pastaj djeg shtratin e fjetjes në shenjë revolte

Mickoski-kovacevski-Ahmeti

Kovaçevski: Të gjitha kërkesat e VMRO-së janë përmbushur, edhe ajo për BDI-në

mjek

Maqedonia nivelizon çmimet në shëndetësi për shtetasit e Kosovës

edi rama

Flaka Surroi: Rama më mirë ta kishte shkruar një draftstatut për Luginën e Preshevës

Daniel HOKANSON

Gjenerali amerikan për situatën në veri: Jemi shumë të shqetësuar

florian bieber

Bieber: Vuçiq po e përdor Kosovën për të larguar vëmendjen nga protestat kundër tij

INFO

NA NDIQ