Spasovski: Do të shqyrtohet mundësia për vendosej të ngjitësve NMK në targa

Iliria News Agency
Iliria News Agency

26 Mars, 2023

Ministri i Punëve të Brendshme, Oliver Spasovski në intervistë për REL tha se mund të merret vendim në lidhje me targat, që nuk do të ndikojë financiarisht te qytetarët.

Spasovski thotë se detyrimi për ndërrimin e targave nga MK në NMK vjen nga Marrëveshja e Prespës, ndërkaq pas reagimeve se kjo do t’i kushtonte qytetarëve rreth 11 milionë euro, Spasovski tha se se po shqyrtohet mundësia që të vendosen ngjitëse në tabelat aktuale.

“Ne e dimë që detyrimi është që ndryshimi i targave të bëhet deri në vitin e ardhshëm, siç është edhe me dokumentet dhe mendojmë se në një kohë shumë të shkurtër do të kemi një zgjidhje që do të ishte e favorshme për qytetarët. Të paktën kështu shpresoj dhe pres që, nga ana tjetër, të vendosen norma dënimesh të rrepta për të gjithë ata që nuk do ta respektojnë këtë si zgjidhje. Duhet të bëjmë një kombinim që do të jetë në interes të qytetarëve, por edhe të ketë përgjegjësi serioze. Pra, afishet-ngjitëset janë një nga opsionet, por kur të merret vendimi dhe zgjidhja, do t’ua shpallim qytetarëve”, thotë ministri Spasovski në një intervistë për REL.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

fejza-750x417

I riu nga Sllupçani e bën shqiponjën në mes të Zveçanit!

zeqirija ibrahimi

Ibrahimi: Taravari e quajti “psikopat” e Ziadin Sela i tha “vrasës”- sot janë bashkë me Ali Ahmetin

Albin-Kurti-3

Kurti: Grafitet serbe mbi mjetet e NATO-s janë kujtim i errët, dënoj sulmet ndaj KFOR-it dhe gazetarëve

rama-1-750x430-1

Rama për zhvillimet në veri: Kosova po lëndohet në sytë e aleatëve

arben-taravari-albin-kurti

Arben Taravari reagon për tensionet në veriun e Kosovës

bekteshi

Bekteshi: Izet Mexhiti nuk i kryen detyrat e nënkryetarit

glauk-konjufca

Konjufca:Është koha që dhunës t’i përgjigjemi me një zë të përbashkët

kurti-kasami-tetove

Selmani: Kasami i vetmi lider shqiptar në Maqedoni që reagoi për situatën në veriun e Kosovës

Grubi korridori 8

Grubi jep lajmin: Këtë javë nisin punimet për Korridorin 8

INFO

NA NDIQ