Sulm afër kufirit me Egjiptin, vriten tre ushtarë izraelitë, disa të plagosur

INA
INA

3 Qershor, 2023

Tre ushtarë izraelitë janë varë dhe disa të tjerë janë plagosur, nga një person i armatosur afër kufirit me Egjiptin, ka thënë ushtria. Autoritetet izraelite kanë thënë se një ushtar dhe një ushtare janë qëlluar për vdekje në mëngjesin e së shtunës.

Trupat e tyre janë gjetur, pasi një zyrtar nuk ka arritur t’i kontaktojë. Sulmuesi i dyshuar më pas është vrarë, derisa një ushtar i tretë izraelit është qëlluar për vdekje gjatë operacionit të kërkimit. Për këtë incident është raportuar vetëm disa orë pas një operacioni kundër kontrabandimit të drogës në kufi.

Një zëdhënës i ushtrisë izraelite, koloneli Richard Hecht, ka thënë se është konfiskuar drogë në vlerë të 400.000 dollarëve amerikanë. Ai ka thënë se rasti besohet se është i lidhur me të shtënat që janë raportuar më pas. I pyetur për identitetin e sulmuesit, Hecht u ka thënë se gazetarëve se ai mund të ketë qenë pjesëtar i “grupit xhihadist Shteti Islamik, mund të ketë qenë roje kufitare, kontrabandist”. Në deklaratën e ushtrisë është thënë se “hetimet janë duke u kryer në bashkëpunim të plotë me ushtrinë e Egjiptit”.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

robert fico

Partia majtiste e ish-kryeministrit pro-rus i fiton zgjedhjet në Sllovaki

sulmi turqi

VIDEO/ Del nga makina dhe vrapon, momenti kur terroristi hedh veten në erë pranë Parlamentit në Ankara

erdogan

“Terroristët nuk do të kenë kurrë sukses”, thotë Erdogan

Accident or crime scene cordon tape, police line do not cross. It is nighttime, emergency lights of police cars flashing blue, red and white in the background

Publikohen pamjet e shpërthimit në Ankara, dy persona kryen sulm me bombë

kina

SHBA paralajmëron për planet e Kinës për mbizotërimin e informacionit

azil

Po rritet pakënaqësia e gjermanëve me politikën e migracionit, shikoni sa vota do të fitonte AfD

biden-trump

Biden intesifikon sulmet ndaj Trump, bën kritikën më të fortë deri më tani

wagner-vagner

Putin takohet me ish-komandantin e Wagner-it

stoltenberg nato

Shefi i NATO-s thotë se po fiton terren ofensiva e Ukrainës

INFO

NA NDIQ