Takimi i liderëve: VMRO-DPMNE me dyshime, LSDM-ja pret vendimin e Mickoskit!

INA
INA

2 Qershor, 2023

LSDM: PARA RMV-së DY ZGJIDHJE – BE OSE IZOLIMI!

Kemi shansin historik, me mbështetje të fuqishme nga BE-ja dhe SHBA-të ta vazhdojmë rrugën evropiane dhe të realizojmë edhe një qëllim strategjik – anëtarësimin fuqiplotë në Bashkimin Evropian – thonë nga LSDM-ja, sic njofton KlanM, duke potencuar se përgjegjësi për të ardhmen e vendit kanë 120 deputetët dhe partitë politike por edhe VMRO-DPMNE-ja.

Socialdemokratët thonë se Maqedonia e Veriut ka dy zgjedhje – integrimin në BE ose izolimin.

“Para Hristijan Mickoskit është vendimi; nëse do ta mbështesë të ardhmen e vendit në BE ose do ta ndjek rrugën e paraardhësit të tij, Nikola Gruevskit. Me ditë të tëra Mickoski hesht për vendimin e tij. Por, do të presim deri në takimin e liderëve për të parë nëse atë që e flet publikisht do ta thotë edhe atje. Javën e ardhshme do të bëhet e qartë nëse Mickoski është pjesë e bllokut të BE-së ose do të mbetet në bllokun anti-evropian me “Levicën” – tha Darko Kaevski, LSDM.

I menjëhershëm ka qenë reagimi i VMRO-DPMNE-së. Nga opozita, sic njofton KlanM, kanë vënë në pikëpyetje nëse do të mbahet ky takim I liderëve.

“Në takimin e liderëve, nëse LSDM ndërpret me lojërat e fëmijëve dhe nëse do të mbahet, do të bëhet e qartë nëse Kovaçevski është ose jo, poltron i BDI-së. Nëse LSDM mendon se dikush beson se Artani dhe Talati janë evropianë dhe për vlera evropiane, atëherë ose e nënçmojnë popullin ose janë aq të korruptuar sa që nuk guxojnë të flasin nga BDI-ja” – thonë nga VMRO-DPMNE.

Kryeministri Kovaçevski, sic njofton KlanM, para disa ditëve njoftoi se do të thërras takim të liderëve ku me kreun e VMRO-DPMNE-së, do të bisedojnë rreth dy çështjeve – e ardhmja evropiane e vendit dhe raportet me fqinjtë. /KlanMacedonia/

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_5660

Dega e Alternativës në Tetovë zgjodhi kryetarin e ri

IMG_5658

Muhamed Lala zgjidhet kryetar i FRASH – Tetovë

IMG_5646

Pas publikimit të pamjeve, reagon kryeministri Kurti – ka këtë mesazh!

shaip kamberi

Kamberi reagon pas sulmit ndaj një familje shqiptare në Medvegjë

medvegja

“Këndonin këngë nacionaliste”- Serbët sulmojnë me gurë e mjete të rënda shtëpinë e shqiptarit në Medvegjë (FOTO)

greqi policia

Tronditet Selaniku, goditet me thikë një 19-vjeçare shqiptare në një park të qytetit

Enver Bytyqi

Bytyçi: Takimi sekret në New York me Vuçiqin tri ditë para sulmit, Ja pse duan KFOR ta marr kontrollin në veri

IMG_20231001_191904

Klubi “Bashkimi2002” nga Kumanova shkëlqen në turneun ndërkombëtar, 8 medalje të arta

IMG_5650

Sveçla: Kemi dëshmi se Serbia e organizoi sulmin në Banjskë – Kishte qëllim aneksimin e veriut të Kosovës

INFO

NA NDIQ