Takimi Osmani- Kuinti i ambasadorëve të OSBE

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

06/02/2023

Kryesuesi i OSBE-së Bujar Osmani ka zhvilluar një takim me ambasadorët e “pesëshen e madhe” të OSBE-së nga Vjena.

Fjala është për ambasadorët e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Britanisë së Madhe, Francës, Italisë dhe Gjermanisë, me të cilët Osmani përsëriti edhe një herë përkushtimin e Kryesimit me OSBE-në në vitin 2023, por edhe shprehu mirënjohjen e fortë për mbështetjen e vazhdueshme në zbatimin e programit.

Ai iu referua prioriteteve të Kryesimit të Maqedonisë së Veriut për gjetjen e mënyrave për promovimin e ndryshimeve pozitive për njerëzit, me fokus primar praninë në terren të OSBE-së dhe mbështetjen e punës së misioneve në terren në mbarë rajonin, me qëllim që ata të vazhdojnë të japin rezultate, veçanërisht në kontekstin aktual kompleks.

“Motoja jonë “Fjala është për njerëzit” pasqyron orientimet dhe synimet tona si kryesues të OSBE-së dhe Maqedonia e Veriut është e gatshme t’i ofrojë udhëheqje politike Organizatës, duke u përpjekur të kontribuojë në proceset për stabilitet më të madh që janë kyçe për sigurinë e përgjithshme evropiane”, tha Osmani. Në takimin me “pesëshen e madhe”, ndër të tjera është biseduar edhe për mbështetjen ndaj Ukrainës, për të cilën Osmani ka ripërsëritur se do të bëhet fjalë edhe për mbështetje programore për të zbutur vuajtjet dhe shkatërrimet e shkaktuara nga agresioni rus, por edhe përkujtoi se në kuadër të Kryesimit, Maqedonia e Veriut do të jetë vigjilente dhe e angazhuar në vazhdimësi për rajonet tjera të krizës që kërkojnë vëmendje të vazhdueshme.

TË FUNDIT
4 orë
Ariu mbyti dhe i ngrëni disa dele në Raven të Gostivarit
4 orë
“Mendimi i lirë nuk bie ndesh me Kushtetutën”, Presidentja e RMV mbron emrin “Maqedoni” para ministrit grek: Kam të drejtë të shprehem
6 orë
Lëvizja BESA vendosi për ministrat dhe zvministrin
6 orë
Gashi takohet me presidenten e Kosovës Vjosa Osmani
8 orë
Tetovë, mosmarrëveshje mes myftineve për kurbanet

ME TE LEXUARA

8 orë
Jeton Shaqiri tregon se çka ka nënshktuar për Universitetin Ndërkombëtar të Strugës
19 orë
Moti me diell dhe shumë i ngrohtë, temperatura deri në 38 gradë
14 orë
Tani shkencat mjekësore mund ti kryeni edhe në universitetin e njohur si i Ramiz Merkos, lejen ia ka dhënë ministri në ikje i BDI-së
8 orë
Anketa e NDI në Kosovë: VV prinë, por ja si radhiten partitë e tjera
18 orë
Mos-deklarimi i pronës, Antikorrupsioni ndërpret mbi 20 procedura të zyrtarëve
14 orë
Ndalohet një shtetas turk në “Deve Bair”, kapet me dokumente të falsifikuara
8 orë
Ligji për Vetqeverisjen Lokale/ Fronti Evropian dhe LSDM-ja nuk mbështesin ndryshimet e ligjit!

LEXO MË SHUMË

ariu

Ariu mbyti dhe i ngrëni disa dele në Raven të Gostivarit

IMG_2967

“Mendimi i lirë nuk bie ndesh me Kushtetutën”, Presidentja e RMV mbron emrin “Maqedoni” para ministrit grek: Kam të drejtë të shprehem

IMG_2962

Lëvizja BESA vendosi për ministrat dhe zvministrin

IMG_2961

Gashi takohet me presidenten e Kosovës Vjosa Osmani

kurban dashi

Tetovë, mosmarrëveshje mes myftineve për kurbanet

kuvendi parlamenti

Ligji për Vetqeverisjen Lokale/ Fronti Evropian dhe LSDM-ja nuk mbështesin ndryshimet e ligjit!

partite kosove

Anketa e NDI në Kosovë: VV prinë, por ja si radhiten partitë e tjera

uns struge jeton shaqiri merko

Jeton Shaqiri tregon se çka ka nënshktuar për Universitetin Ndërkombëtar të Strugës

server

Server: Nuk zbutet Vuçiqi që ka pasur mentor Millosheviçin/ Ja pse përmend “Serbinë e madhe”

INFO

NA NDIQ