Tetova me 128 magjistër shkencash të papunë

Iliria News Agency
Iliria News Agency

2 Shkurt, 2022

Në Tetovë momentalisht ka 128 magjistër shkencash të papunë të cilët janë paraqitur në Agjencinë për Punësim.

Numri i atyre që kanë përfunduar studimet deridiplomike dhe janë paraqitur si të papunë është 2.098, ndërsa Tetova momentalisht ka rreth 17 mijë persona të papunë, prej të cilëve 15 mijë janë kërkues aktiv për punë.

Si pasojë e pandemisë, mbi 16 mijë persona kanë mbetur papunë në Tetovë.

“Që nga fillimi i pandemisë në mars të vitit 2020 deri më 31 dhjetor 2021, si rezultat i pandemisë, të dhënat e Agjencisë për punësim tregojnë se numri është rreth 16 mijë person”, tha Bekim Murati nga Agjencia për Punësim.

Në Tetovë ka 15 mijë persona që kërkojnë punë, ndërsa prej tyre 12 mijë janë shqiptarë.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

serbet smigic sulm veri polici zvecan kfor

Priten tensione në Bosnjë dhe Mal të Zi/ alarmon profesori, doli në shesh skenari i Vuçiqit!

vucic

“Vuçiq ik”, pamje nga protesta masive në Beograd kundër regjimit

sali-berisha

Berisha: Përse prej tre ditësh Rama i përvishet Albin Kurtit!

arjanit-hoxha2

Hoxha akzon Mickoskin për diskurs shqiptarofob

tabanoc

Makina me targa serbe përfshihet nga flakët në Tabanoc

mexhiti-grupi-zjarrit

Edhe fraksioni i BDI-së festë paralele për 21 vjetorin

Screenshot_2023-06-03-18-00-33-680-edit_com.android.chrome

Sveçla: Përpjekjet për destabilizimin e Kosovës nuk kalojnë, Serbia e Rusia nuk kalojnë

Rama-kurti

Rama falënderon BE-në që po i bën presion Kosovës për zgjidhjen e situatës në veri

IMG_1833

Doli i veshur me bluzë të NATO-s, Gashi reagon ndaj Haradinajt – e kritikon ashpër në këtë pjesë

INFO

NA NDIQ