Tetova prej ditësh ballafaqohet me mungesë të ujit

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

13/01/2022

Gjysma e qytetit të Tetovës tashmë dy javë është pa ujë për pije. Kjo për shkak të shpërthimit të gypit kryesor që furnizon me ujë qytetin, shkruan Alsat.

Autoritetet thonë se ekipet tashmë kanë depërtuar në Leshnicë të Sharrit, por për shkak të temperaturave shumë të ulëta punimet për sanimin e defektit do të zgjasin disa ditë.

“Tash bëjmë zhvendosje të unazës e cila duhet të sanoj defektin pra zëvendësim dhe duhet intervenua që të sanohet i njëjti. Brenda ditësh mund dhe sot nesër të sanohet po mund të vazhdohet sepse kushtet klimatike bëjnë të veten”, tha Lulzim Shaqiri, Shef i njësisë së ujësjellësit.

Drejtori i Ndërmarrjes Publike Komunale thotë se arsyeja e plasjes së shpeshtë të këtij gypi, është mos vënia e tij sipas standardit të kërkuar për presionin e ujit. Ai tha se këtë dimër vetëm do të sanojnë defektin ndërsa në pranverë është paraparë ndërrim i tërësishëm i tij në gjatësi prej 11 kilometra.

“Realisht gypat në dokumentacion janë të shkruar tjerë, ndërsa në terren janë gypa të tjerë, që nuk plotësojnë kriteret dhe paraqiten defekte. Megjithatë në koordinim me kreun e komunës në pranverë do bëjmë revidim të rrjetit të ujësjellësit . në dokument janë të shkruar gypat prej 12 bar ndërsa në terren janë gjashtë bar dhe nuk e bëjnë presionin. Afërsisht në 10 apo 11 kilometra do duhet ti ndërrojmë gypat”, u shpreh Nuredin Fetahu, Drejtor i NPK Tetova.

Ditë më parë edhe kreu i Tetovës Bilall Kasami paralajmëroi revizion për tërë projektin e ujësjellësit duke shtuar se për të njëjtin nuk ka pasur pranim teknik./Alsat

TË FUNDIT
28 minuta
Rrufeja godet aeroplanin Cyrih-Shkup
35 minuta
Analisti kosovar i'a përplas në fytyrë Haradinajt: Edhe baballarët e gjyshërit tanë sikur Kurti ishin në burgjet serbe, a me thënë të gjithë janë rekrutu?!
42 minuta
28 baza ushtarake e 20 të xhandarmërisë serbe, jo shumë larg kufirit me Kosovën, ja kush alarmon
44 minuta
Serbia ka blerë vota për të votuar kundër Rezolutës për Srebrenicës
2 orë
LSDM më 30 qershor do të zgjedh kryetarin e ri

ME TE LEXUARA

11 orë
Bogoev: Jam i aftë për të qenë lider i LSDM-së
6 orë
ZNAM në Qeveri me VMRO-DPMNE-në, ja cilat ministri do t’i marrë
14 orë
Angellovska-Bezhoska: Megjithë goditjet, stabiliteti i monedhës vendase ruhet dhe rezervat devizore janë më të larta për 40%
3 orë
Deputeti Hisen Berisha prish aleancat serbo-arabe dhe rikthen Kosovën në qendër të vëmendjes
11 orë
Aksident në Kratovë, ndërrojnë jetë dy persona
6 orë
Afrim Gashi jep dorëheqje nga funksioni i kryetarit të Alternativës
13 orë
Asambleja Parlamentare e NATO-s miraton avancimin e statusit të Kosovës
3 orë
Ibrahimi: BDI të shkojë në opozitë, të mendojë dhe të reflektojë
10 orë
Fillon ndërtimi i objektit të ri për gjimnazin “Sami Frashëri” në Kumanovë

LEXO MË SHUMË

mjegull-aeroport aeroplan avion

Rrufeja godet aeroplanin Cyrih-Shkup

raci haradinaj

Analisti kosovar i’a përplas në fytyrë Haradinajt: Edhe baballarët e gjyshërit tanë sikur Kurti ishin në burgjet serbe, a me thënë të gjithë janë rekrutu?!

kufiri ushtria serbe

28 baza ushtarake e 20 të xhandarmërisë serbe, jo shumë larg kufirit me Kosovën, ja kush alarmon

vucic okb

Serbia ka blerë vota për të votuar kundër Rezolutës për Srebrenicës

LSDM SDSM

LSDM më 30 qershor do të zgjedh kryetarin e ri

zeqirija ibrahimi zeka

Ibrahimi: BDI të shkojë në opozitë, të mendojë dhe të reflektojë

hisen berisha

Deputeti Hisen Berisha prish aleancat serbo-arabe dhe rikthen Kosovën në qendër të vëmendjes

lsdm koalicioni

Seancë e Bordit Ekzekutiv të LSDM-së për zgjedhjet e parakohshme brenda partisë për kryesinë e re

Gordana Siljanovska Davkova

Siljanovska: E respektoj Marrëveshjen e Prespës, deklaratën e kam nënshkruar me emrin aktual kushtetues

INFO

NA NDIQ