Ticzynski: Largimi i të rinjve do të ndalohet kur Maqedonia e Veriut të integrohet në BE

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

26/01/2022

Polonia mbështet pa kushte integrimin evropian të Maqedonisë. Nga këndvështrimi ynë, këto negociata të anëtarësimit duhet të fillojnë menjëherë. Negociatat e anëtarësimit do të ofrojnë një hap më të mirë drejt stabilizimit të Ballkanit Perëndimor dhe një të ardhme më të mirë. Kështu deklaroi ambasadori i Republikës së Polonisë, Wojciech Ticzynski gjatë vizitës së tij në Kavadar.

“E di që largimi i të rinjve është problem në Maqedoninë e Veriut, dhe deri para disa kohësh ishte në Poloni. Për të adresuar këtë problem, duhet të krijohen kushte më të mira mësimi dhe pune për të rinjtë. Për të qëndruar në vendin e tyre.

Historikisht, Polonia ka qenë gjithmonë një vend me shumë njerëz që emigruan. Kur Polonia u bashkua me Bashkimin Evropian, dy milionë nga të rinjtë tanë shkuan jashtë vendit. Na u deshën pothuajse 15 vjet për ta ndaluar atë. Tani nga viti 2019 është ndalur dhe tani kemi më shumë të kthyer sesa largim.

Për të ndalur një situatë të tillë duhet një zhvillim më i madh i situatës ekonomike. Nga këndvështrimi ynë, kjo do të jetë kur Maqedonia e Veriut do të integrohet në Bashkimin Evropian”, tha ambasadori polak.

TË FUNDIT
21 minuta
Këshilli Gjyqësor me seancë urgjente në mesnatë, “për t’ia marrë imunitetin gjykatësit Naqe Georgiev”
10 orë
Sejdiu nga VLEN: Kur gjykatat vendosin "pro" BDI-së ishin të mira, kur vendosin kundër "ata janë të kapura"
10 orë
“Na tha publikisht – e kam zgjedh Artanin, nuk e jap” – Mexhiti thotë se “rezultati në Çair është rezultat i budallakive” të Grubit
11 orë
Rexhepi: Kryetari i kuvendit duhet të jetë shqiptar
12 orë
Sasho Mijallkov të enjten lirohet nga burgu

ME TE LEXUARA

17 orë
RMV, shtetas të huaj kanë denoncuar dy policë pasi kanë kërkuar ryshfet, janë marrë masa disiplinore
10 orë
Sejdiu nga VLEN: Kur gjykatat vendosin "pro" BDI-së ishin të mira, kur vendosin kundër "ata janë të kapura"
22 orë
Mesazh tjetër nga Greqia: Marrëveshja e Prespës nuk mund të rishikohet vetëm nga njëra palë
17 orë
Zjarrfikësit ankohen për paga të ulëta
21 minuta
Këshilli Gjyqësor me seancë urgjente në mesnatë, “për t’ia marrë imunitetin gjykatësit Naqe Georgiev”
22 orë
Një i vdekur dhe dy të lënduar nga aksidenti i rëndë në autostradën Shkup – Kumanovë
16 orë
Shkolla e re fillore e Vizbegut, nis me punë këtë vit shkollor
1 ditë
Kush është Ebrahim Raisi, Presidenti i Iranit që u aksidentua me helikopter
20 orë
Pamjet me dron tregojnë vendin e rrëzimit të helikopterit, ku vdiq presidenti i Iranit

LEXO MË SHUMË

keshilli-gjyqesos-

Këshilli Gjyqësor me seancë urgjente në mesnatë, “për t’ia marrë imunitetin gjykatësit Naqe Georgiev”

IMG_2237

Sejdiu nga VLEN: Kur gjykatat vendosin “pro” BDI-së ishin të mira, kur vendosin kundër “ata janë të kapura”

Screenshot_2024-05-20-22-03-17-614_com.android.chrome-edit

“Na tha publikisht – e kam zgjedh Artanin, nuk e jap” – Mexhiti thotë se “rezultati në Çair është rezultat i budallakive” të Grubit

kastriot-rexhepi

Rexhepi: Kryetari i kuvendit duhet të jetë shqiptar

Mijallkov Sasho

Sasho Mijallkov të enjten lirohet nga burgu

izet mexhiti

Kritikat e Frontit Europian / Mexhiti: Ai që humb ka të drejtë të qajë dhe vajtojë

zejdi tubim

VLEN vazhdon negociatat për qeverinë e re! Zejdi thotë se ka mekanizma për t’i parandaluar, nuk përjashton protestat

mijallkov

Sasho Mijallkov lirohet nga burgu të enjten

kuvendi-ri

A do të kemi ndryshime kushtetuese pas 6 muajve?

INFO

NA NDIQ