“Treni bullgar”, VLEN nesër padit anëtarin e Këshillit Zgjedhor në Likovë

Picture of INA
INA

06/05/2024

Koalicioni VLEN ka përgatitur padi penale për një anëtar të këshillit zgjedhor të vendvotimit numër 1112/1 në Likovë, pas dyshimeve se në këtë vendvotim, ka pasur të ashtuquajtur “tren bullgar”. Padia ndaj njërit nga anëtarët e vendvotimit të lartpërmendur, sipas avokatit të VLEN-it, Abedin Abduli, do të dorëzohet gjatë ditës së nesërme.

“Padinë penale e kemi të përgatitur por shkaku i festave nuk kemi mundur ta dorëzojmë këto ditë andaj do e lëshojmë nesër. Padia penale është kundër personit Alisan Ramani, i cili, si anëtar i vendvotimit 1112/1 në komunën e Likovës, ka bërë shkelje të procesit zgjedhor, gjegjësisht i njëjti iu ka dhënë më shumë se një fletëvotimi, personave të caktuar që kanë ardhur për të votuar”, deklaroi Abedin Abduli, Avokat i koalicionit shqiptar VLEN.

Abduli thotë se këshillat zgjedhor duhet të respektojnë Kodin zgjedhor, ose në të kundërtën do të përballen me procedurë të ngjashme.

“Më së pari bëj thirrje dhe lus të gjithë anëtarët e këshillave zgjedhor që të kenë shumë kujdes në procesin zgjedhor dhe t’i përmbahen rregullave dhe Ligjit sepse, dënimet për prishjen e procesit zgjedhor sidomos nga anëtarët e komisioneve zgjedhore janë shumë të larta. Vepra për të cilën ne do lëshojnë padinë penale parasheh më së paku pesë vite burg, andaj duhet të jenë shumë të kujdesshëm në veprimet që do t’i ndërmarrin, sepse do të përgjigjen në një shtet të së drejtës që do funksionojë pas 8 majit”, tha Abedin Abduli, Avokat i koalicionit shqiptar VLEN.

KSHZ-ja ditë më parë me shumicë votash shkarkoi të gjithë anëtarët e këtij vendvotimi pasi Gjykata Administrative mori parasysh padinë e kandidatit Arben Taravari dhe prishi vendvotimin 1112/1 në Likovë. Sipas ankesës së VLEN, në këtë vendvotim nuk janë përputhur të dhënat e votuesve të regjistruar dhe fletëve të votimit në kuti, me çka, kanë munguar fletë votimi. Opozita gjatë ditës së zgjedhjeve akuzoi për vjedhje votash, gjegjësisht për metodën e quajtur “tren bullgar” në këtë vendvotim. /Alsat.mk

TË FUNDIT
3 minuta
VMRO: Për 13 ditë nuk punojnë sallat e operimit në kirurgji
47 minuta
ISHP: Epidemi e SIDA-s tek një grup i caktuar i popullsisë në vend
50 minuta
Shpërthen zjarr në kazermën “Gjorçe Petrov” në Shkup
1 orë
Sot fillon seanca për zgjedhjen kryetarit të ri të Gjykatës Kushtetuese në RMV
2 orë
Deputetja e LSDM-së dorëzon ankesë kundër Afrim Gashit: Betimin e lexoi fillimisht në gjuhën shqipe

ME TE LEXUARA

15 orë
Qeveria e re do të shtohet me ministri të reja
24 orë
Memeti do të tërhiqet nga Këshilli i Prokurorëve, lajmërohet se nuk do shkoj në mbledhje
2 orë
Visar Ademi: Mickoskin nuk e shoh si kozmopolit, shqiptarët nuk i përfshiu te financat, mbrojtja dhe punët e jashtme
21 orë
Ahmeti: Nuk ka arsye për të shkarkuar Artan Grubin, Fatmir Besimin e Nazim Bushin nga postet partiake
14 orë
Ministria e Drejtësisë: Dënojmë gjuhën denigruese të VMRO-së ndaj institucioneve shtetërore
23 orë
Kasami: Fronti Evropian të luaj rol konstruktiv në opozitë

LEXO MË SHUMË

Klinika-Shkup

VMRO: Për 13 ditë nuk punojnë sallat e operimit në kirurgji

hiv sida

ISHP: Epidemi e SIDA-s tek një grup i caktuar i popullsisë në vend

zjarrfikes

Shpërthen zjarr në kazermën “Gjorçe Petrov” në Shkup

Prokuroria

Sot fillon seanca për zgjedhjen kryetarit të ri të Gjykatës Kushtetuese në RMV

Bisera Kostadinovska Stojçevska

Deputetja e LSDM-së dorëzon ankesë kundër Afrim Gashit: Betimin e lexoi fillimisht në gjuhën shqipe

visar-ademiu-600x360

Visar Ademi: Mickoskin nuk e shoh si kozmopolit, shqiptarët nuk i përfshiu te financat, mbrojtja dhe punët e jashtme

dejvid daviv gir geer

Gir: Jemi të gatshëm të punojmë me qeverinë e re dhe me të gjithë ata që mbështesin reformat

gjykata administrative

Gjykata Administrative nuk pranoi padinë e Frontit Evropian për rivotim në Llërcë

posta-780x439-1

Agjencia e postave do ta prezantojë gjendjen e tregut postar në RMV

INFO

NA NDIQ