U nda nga jeta trajneri legjendë kroat Qiro Bllazheviq

Iliria News Agency
Iliria News Agency

08/02/2023

Trajneri legjendar i futbollit Miroslav Qiro Bllazheviq sot u nda nga jeta pas një beteje të gjatë dhe të vështirë me kancerin. Siç raportojnë mediat kroate, ai pas dy ditëve do të festonte ditëlindjen e tij të 88-të.

Bllazheviq në vitin 2011 për herë të parë u diagnostikua me kancer të prostatës, por ai e luftoi sëmundjen. Një vit më vonë, ai u operua për melanoma në fazën e hershme. Në shtator 2019, sëmundja e rëndë u rikthye sërish dhe fatkeqësisht këtë herë trajneri legjendar nuk doli fitues.

Bllazheviq ka lindur në vitin 1935 në Travnik, ku filloi karrierën e tij si lojtar.

Në karrierën profesionale si trajner fillimisht u bë trajner i Sionit të Zvicrës, ndërsa në vitin 1979 mori përsipër kombëtaren e Zvicrës. Ngritja e tij si trajner nisi në të njëjtin vit, kur kaloi te skuadra e Rijekës. Bllazheviq po ashtu ka qenë trajner i Prishtinës në periudhën më të suksesshme të klubit kosovar.

Në fund të sezonit iu bashkua Dinamos, me të cilën fitoi titullin kampion jugosllav në vitin 1982. Që nga viti 1994, ai drejtoi kombëtaren kroate, por pas disa viteve u tërhoq nga kjo detyrë, për shkak të problemeve shëndetësore.(INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

bdi-ali-ahmeti-cair

BDI më e pasura, me më shumë para se partitë tjera

KSHZ-Komisioni

Këto janë numrat e listave për deputetë që mund të votoni më 8 maj

lypsar shkup

Nga papunësia, fëmijët i detyrojnë të kërkojnë lëmoshë – Dita Ndërkombëtare e Fëmijëve në Rrugë

Kurti

Kurti: Një grua u vra mizorisht nga një vrasës burrë, drejtësia të veprojë pa vonesa

Bilall Kasami

Zyrtarisht nisën punimet për ndërtimin e stadiumit të Tetovës, Kasami e bëri përhajr me bulzoder (FOTO)

bujar osmani arben taravari

Ndikimi rus në Maqedoni përmes “Ballkanit të Hapur”/Taravari kundër, Osmani pro

rama macron

Rama-Macronit: Nëse ke nevojë për dikë në momente të vështira, thërrisni një shqiptar

Kurti len opozita kasami gashi mexhiti

Albin Kurti tubim të përbashkët me opozitën në Berlin (FOTO)

bujar osmani haki aziri monstra

12 vjet nga rasti “Monstra”, VLEN: Bujar Osmani si kishte mashtruar me rastin e Haki Azirit të kidnapuar nga shërbimi sekret

INFO

NA NDIQ