UEFA përditëson renditjen, Italia dhe Gjermania mund të përfaqësohen me 5 skuadra

Picture of INA
INA

13/04/2024

Italia ende kryeson renditjen e UEFA-s për koeficientin e klubeve për sezonin aktual, edhe pas ndeshjeve të fundit evropiane dhe është afër fitimit të një vendi shtesë në Ligën e Kampionëve për sezonin e ardhshëm.

Serie A ka një shans të madh për të pasur pesë përfaqësues të saj në Ligën e Kampionëve sezonin e ardhshëm, i cili do të ketë një format të ri dhe do të përfshijë 36 klube, transmeton Gazeta Express.Dy vendet e para në renditjen e koeficientit të klubeve të UEFA-s për sezonin 2023/24 do të fitojnë një vend shtesë në sezonin e ardhshëm dhe Italia aktualisht kryeson me 18.428 pikë.

Vendi i dytë mbahet nga Gjermania, e pasuar nga Anglia, Spanja dhe Franca, që mbyllin top-pesëshen.

UEFA bëri përditësim e listës ditën e sotme, pasi përfunduan ndeshjet në tri garat kryesore evropiane; në Ligën e Kampionëve, Ligën e Evropës dhe Ligën e Konferencës.

Koeficienti i klubeve të një shteti bazohet në pikët e marra nga të gjitha klubet në një sezon të caktuar, në tri garat e lartpërmendura.

TË FUNDIT
3 orë
Mbappe kërkon durim: Për disa ditë nënshkruaj me klubin e ri
4 orë
U zyrtarizua te Bayern Munich, Kompany thotë fjalët e para: Është një nder i madh të punosh për këtë klub
4 orë
Inteligjenca Artificiale parashikon çdo fitues të Topit të Artë deri në vitin 2038
4 orë
​Publikohet lista e përfaqësueses së Kosovës (LISTA)
4 orë
Flick i gatshëm ta shesë Pedrin madje gjen edhe zëvendësuesin e tij

ME TE LEXUARA

1 ditë
Finalja e Conference League/ Olympiacos-Fiorentina “luftë” për histori në Athinë
17 orë
“Nuk është rastësi që kemi ardhur këtu”, Asani: Kam një ndjenjë që do të bëjmë gjëra të mëdha në Europian
11 orë
Cana kundër, por Duka nuk heq dorë për organizimin e “Euro 2027” me Serbinë për moshat U21
4 orë
Leonardo Bonucci përshëndetet nga futbolli i luajtur me një video emocionuese
4 orë
Flick i gatshëm ta shesë Pedrin madje gjen edhe zëvendësuesin e tij
4 orë
​Publikohet lista e përfaqësueses së Kosovës (LISTA)
1 ditë
​Mbeti jashtë Euro 2024, Cikalleshi i jep fund karrierës me Kombëtaren e Shqipërisë
4 orë
Inteligjenca Artificiale parashikon çdo fitues të Topit të Artë deri në vitin 2038

LEXO MË SHUMË

ps mbappe

Mbappe kërkon durim: Për disa ditë nënshkruaj me klubin e ri

Vincent Kompany

U zyrtarizua te Bayern Munich, Kompany thotë fjalët e para: Është një nder i madh të punosh për këtë klub

TOPI-I-ARTE

Inteligjenca Artificiale parashikon çdo fitues të Topit të Artë deri në vitin 2038

kosova futboll

​Publikohet lista e përfaqësueses së Kosovës (LISTA)

flick

Flick i gatshëm ta shesë Pedrin madje gjen edhe zëvendësuesin e tij

bonucci

Leonardo Bonucci përshëndetet nga futbolli i luajtur me një video emocionuese

duka cana

Cana kundër, por Duka nuk heq dorë për organizimin e “Euro 2027” me Serbinë për moshat U21

Jasir Asani

“Nuk është rastësi që kemi ardhur këtu”, Asani: Kam një ndjenjë që do të bëjmë gjëra të mëdha në Europian

Liga e Evropes Europa League

Finalja e Conference League/ Olympiacos-Fiorentina “luftë” për histori në Athinë

INFO

NA NDIQ