Gjuha Shqipe në Maqedoni? – Vjosa Osmani: Pakica serbe në Kosovë me 3-4% kanë gjuhën e tyre zyrtare në gjitha nivelet

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

26/04/2023

Duke pasur parasysh rolin kyç që populli shqiptar ka luajtur në historinë e Maqedonisë, Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani vlerësoi se ka ende për t’u bërë në lidhje të avancimit të përdorimit të gjuhës shqipe në Maqedoni.

Sipas saj, diverzitetit është vlerë që veç mund ta ndihmojë shtetin të ecë përpara drejt zhvillimit. Osmani përmendi edhe përdorimin e gjuhës serbe në Kosovë në gjitha nivelet edhe pse serbët janë pakicë shumë e vogël, krahasuar me shqiptarët e Maqedonisë, që janë popull shtetformues, përcjell Klan Macedonia.

“Në Kosovë edhe pse pakica serbe përbën diku 3 deri 4% të popullatës, gjuha serbe është gjuhë zyrtare në gjitha nivelet, nga niveli nacional tek niveli lokal, ndërkaq gjuhët e pakicave të tjera që janë në përqindje shumë më të ulët njihen në nivelet komunale, varësisht se ku jetojnë, në cilat komuna më shumë. Kjo është një model i mirë që tregon se sa më shumë që ofron barazi, sa më shumë që njerëzi ndihen të përfshirë në procese, në vendimmarrje, aq më shumë mund të japin kontribut në shoqërinë e tyre”, deklaroi presidentja Osmani në Klan Debat.

TË FUNDIT
5 orë
Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës
5 orë
Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t'ia dalin
5 orë
Përplasje mes Gruevskit dhe Jankullovskës, dyshja e dikurshme famoze e pushtetit
5 orë
Gruevski tregon si u arratis nga Maqedonia
5 orë
Ambasadorja amerikane në NATO, Smith flet për Maqedoninë e Veriut dhe sfidat e NATO-s

ME TE LEXUARA

1 ditë
Gjithsej 36 ish-deputetë do të marrin apanazh në 12 muajt e ardhshëm
6 orë
Zero roaming me BE-në deri më 2027
1 ditë
Biden dhe Zelensky nënshkruajnë marrëveshje 10 vjeçare për mbrojtjen
1 ditë
Kuvendi me tre nënkryetarë të rinj, Bendevska nuk u betua me emrin kushtetues
6 orë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut
1 ditë
BDI-ja nuk propozoi kandidat për nënkryetar të Kuvendit, Mitrevski, Milloshoski dhe Bendeska kaluan pragun e parë
1 ditë
Paralajmërimi i Mickoskit – Ja nga cili shtet i BE-së, pritet të jetë huamarrja prej 1 miliard eurosh

LEXO MË SHUMË

buka

Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës

studenti-univerzitet-sv-Kiril-i-Metodij-6

Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t’ia dalin

gruevski jankullovska

Përplasje mes Gruevskit dhe Jankullovskës, dyshja e dikurshme famoze e pushtetit

gruevskii

Gruevski tregon si u arratis nga Maqedonia

xhulijan smith

Ambasadorja amerikane në NATO, Smith flet për Maqedoninë e Veriut dhe sfidat e NATO-s

shaqir-fetahu

Kreu i BFI-së uron myslimanët për Kurban Bajramin: T’i kthehemi shpirtit, moralit e familjes

vucic dodik

Ballkan: historia përsëritet (dhe Evropa kthen kokën nga ana tjetër)

moti sot

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

roaming-800x445

Zero roaming me BE-në deri më 2027

INFO

NA NDIQ