Xhamitë e Shkupit dhe komunës së Sarajit grumbullojnë rreth 180 mijë euro për ndihma nga tërmeti në Turqi dhe Siri

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

17/02/2023

Xhamitë e Shkupit me rrethinë dhe komunës së Sarajit pas tërmetit tragjik që ndodhi në Turqi dhe Siri kanë bërë apel Xhumanë e kalur që të mbledhen të holla si ndihmë humanitare drejt këtyre vendeve, informon Klan M.

Besimtarët janë solidarizuar duke mbledhur vetëm në Shkup me rrethinë dhe komunën e Sarajit mbi 180.000 euro.

Ende nuk dihet numri i saktë se sa janë grumbulluar në gjitha Xhamitë e Maqedonisë, por si informacion rreth qytetit të Shkupit dhe komuna Saraj tregoi imami i Xhamisë së Vjetër “Husein Shah” në Saraj, Orhan Saliu. /KlanMacedonia/

TË FUNDIT
53 minuta
Xhabir Deralla merr Çmimin e Solidaritetit për Gazetarët nga Evropa Juglindore
2 orë
VIDEO/ “Oh zot”- Gruaja e Faton Hajrizit me një reagim prekës për vrasjen e tij
2 orë
Detaje të reja nga vrasja e Faton Hajrizit, ja ku ishte fshehur
2 orë
Pasdite në disa pjesë të Maqedonisë priten stuhi me reshje të dendura të shiut, erë të fuqishme dhe breshër
2 orë
Najçevska reagon ndaj VLEN pas promovimit të 30 milionë eurove për komunat shqiptare: Po e ndajnë vendin sipas fiseve...

ME TE LEXUARA

1 ditë
Vrasja e policit në Serbi, MPJ-ja u kërkon mërgimtarëve të kenë kujdes ose të shmangin kalimin nëpër shtetin fqinj
9 orë
Blindohet rezidenca verore e Putinit! Ka një mbrojtje të re ajrore që askush nuk mund të depërtojë
2 ditë
Aksident mes tri veturave në autostradën “Arbën Xhaferi”, një i vdekur
1 ditë
Von der Leyen siguron votat në PE, zgjidhet Presidente e Komisionit Evropian
6 orë
Mickoski-Radev: Prioritet janë marrëdhëniet e mira fqinjësore
1 ditë
Mexhiti dhe Mickoski në Samitin e Komunitetit Politik Evropian (EPC Summit) në Londër

LEXO MË SHUMË

Xhabir Deralla, CIVIL

Xhabir Deralla merr Çmimin e Solidaritetit për Gazetarët nga Evropa Juglindore

IMG_4516

VIDEO/ “Oh zot”- Gruaja e Faton Hajrizit me një reagim prekës për vrasjen e tij

IMG_4516

Detaje të reja nga vrasja e Faton Hajrizit, ja ku ishte fshehur

Stuhia Ballkan

Pasdite në disa pjesë të Maqedonisë priten stuhi me reshje të dendura të shiut, erë të fuqishme dhe breshër

najcevska

Najçevska reagon ndaj VLEN pas promovimit të 30 milionë eurove për komunat shqiptare: Po e ndajnë vendin sipas fiseve…

IMG_4516

Faton Hajrizi vritet në Serbi, dalin pamjet nga vendi i ngjarjes

besar durmishi

Durmishi: Mbështetje financiare prej 80 milionë denarë për ndërmarrjet mikro, të vogla dhe të mesme, për zejtarët, për vendosjen e standardeve HALLALL dhe ISO dhe projektet për zhvillimin e sipërmarrësisë

IMG_4512

Arrihet marrëveshja PVD-PDSH për bashkëqeverisje në Preshevë

vjosa-osmani

Osmani takon kryeministrin e Holandës, diskutojnë për forcimin e partneritetit

INFO

NA NDIQ