Ademi: Përfaqësimi i shqiptarëve nëpër institucione i shkëlqyeshëm

Iliria News Agency
Iliria News Agency

24 Prill, 2023

Duke komentuar analizën e Fondacionit “Metamorphosis”, lidhur me strukturën etnike në administratën e Maqedonisë së Veriut dhe përfaqësimin e shqiptarëve në disa institucione shtetërore, koordinatori i BDI-së, Arbër Ademi, në një prononcim për indeks.mk ka thënë se ajo është e shkqëlqyeshme dhe se ato gjithmonë kur flasin, bazohen në numra.

Ai ka thënë se përfaqësimi adekuat është kategori kushtetuese dhe se e njëjta gjithmonë respektohet.

Megjithatë Ademi ka thënë se ka institucione në të cilat ende do të duhet të punohet.

Sipas të dhënave, përqindja e shqiptarëve etnikë në pothuajse të gjitha ministritë është mbi 25%. Në katër ministri, përfaqësimi është më pak se 20%, por ka ministri ku përfaqësimi është mbi 40%. Konkretisht, në Ministrinë e Sistemit Politik, përfaqësimi i shqiptarëve etnikë është 84,36%, ndërsa në Ministrinë e Ekonomisë, 47,55%. Në këto dy ministri, përfaqësimi i maqedonasve është 5,15, përkatësisht 42% në Ministrinë e Ekonomisë.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

serbet smigic sulm veri polici zvecan kfor

Priten tensione në Bosnjë dhe Mal të Zi/ alarmon profesori, doli në shesh skenari i Vuçiqit!

vucic

“Vuçiq ik”, pamje nga protesta masive në Beograd kundër regjimit

sali-berisha

Berisha: Përse prej tre ditësh Rama i përvishet Albin Kurtit!

arjanit-hoxha2

Hoxha akzon Mickoskin për diskurs shqiptarofob

tabanoc

Makina me targa serbe përfshihet nga flakët në Tabanoc

mexhiti-grupi-zjarrit

Edhe fraksioni i BDI-së festë paralele për 21 vjetorin

Screenshot_2023-06-03-18-00-33-680-edit_com.android.chrome

Sveçla: Përpjekjet për destabilizimin e Kosovës nuk kalojnë, Serbia e Rusia nuk kalojnë

Rama-kurti

Rama falënderon BE-në që po i bën presion Kosovës për zgjidhjen e situatës në veri

IMG_1833

Doli i veshur me bluzë të NATO-s, Gashi reagon ndaj Haradinajt – e kritikon ashpër në këtë pjesë

INFO

NA NDIQ