Ambasadori i Maqedonisë në Moskë nuk shkoi në inaugurimin e Putinit

Picture of ina-online
ina-online

07/05/2024

Pas udhëzimeve të ministrit të Punëve të Jashtme të Maqedonisë, ambasadori i Maqedonisë në Moskë, Nenad Kolev, ka qëndruar në ambasadë dhe nuk ka shkuar në inaugurimin e Vladimir Putinit, i cili bëri betimin për mandatin e tij të ri, të pestë të Rusisë.

“Ju informojmë se sipas udhëzimeve të Ministrit të Punëve të Jashtme, ambasadori i Republikës së Maqedonisë së Veriut në Federatën Ruse, Nenad Kolev, nuk do të marrë pjesë në inaugurimin e Presidentit të Rusisë”, thuhet në përgjigjen e Ministrisë së Punëve të Jashtme.

Me këtë akt, dhe pas udhëzimit të drejtpërdrejtë të shefit të diplomacisë maqedonase, Maqedonia iu bashkua bojkotit të shumicës së vendeve të BE-së, SHBA-së dhe Kanadasë, të cilat po bojkotojnë ceremoninë për shkak të ndërhyrjes ushtarake në Ukrainë dhe praktikisht nuk i njohin rezultatet e zgjedhjet presidenciale në Rusi në të cilat shumica dërrmuese votoi për Putinin.

“Ju informojmë se sipas udhëzimeve të Ministrit të Punëve të Jashtme, ambasadori i Republikës së Maqedonisë së Veriut në Federatën Ruse, Nenad Kolev, nuk do të marrë pjesë në inaugurimin e Presidentit të Rusisë”, thuhet në përgjigjen e Ministrisë. të Punëve të Jashtme.

Me këtë akt, dhe pas udhëzimit të drejtpërdrejtë të shefit të diplomacisë maqedonase, Maqedonia iu bashkua bojkotit të shumicës së vendeve të BE-së, SHBA-së dhe Kanadasë, të cilat po bojkotojnë ceremoninë për shkak të ndërhyrjes ushtarake në Ukrainë dhe praktikisht nuk i njohin rezultatet e zgjedhjet presidenciale në Rusi në të cilat shumica dërrmuese votoi për Putinin.

Ambasada e Ukrainës në Shkup ka dërguar thirrje për bojkot këto ditë me një letër zyrtare për mediat.

Sipas mediave ruse, në ceremoni ishin të pranishëm ambasadorët e Serbisë, Hungarisë, përfaqësues nga Norvegjia, Zvicra, Turqia, Bosnja dhe Hercegovina, Kina dhe vende të tjera.

Sot, në ceremoninë e inaugurimit në Pallatin e Madh në Kremlin, Vladimir Putin bëri betimin dhe zyrtarisht mori për të pestën herë detyrën e Presidentit të Rusisë. Mandati i tij do të zgjasë deri në vitin 2030.

TË FUNDIT
35 minuta
ISHP: Epidemi e SIDA-s tek një grup i caktuar i popullsisë në vend
37 minuta
Shpërthen zjarr në kazermën “Gjorçe Petrov” në Shkup
51 minuta
Sot fillon seanca për zgjedhjen kryetarit të ri të Gjykatës Kushtetuese në RMV
2 orë
Deputetja e LSDM-së dorëzon ankesë kundër Afrim Gashit: Betimin e lexoi fillimisht në gjuhën shqipe
2 orë
Visar Ademi: Mickoskin nuk e shoh si kozmopolit, shqiptarët nuk i përfshiu te financat, mbrojtja dhe punët e jashtme

ME TE LEXUARA

13 orë
Visar Ademi: Për fat të keq në 20 vitet e kaluara politikanët shqiptarë më tepër kanë shikuar llogaritë e tyre bankare se sa të drejtat tona
23 orë
LLoga: Dhuna e numrave nga komuniteti shumicë në Maqedoninë e Veriut ka dhuruar vetëm pasoja për shqiptarët
51 minuta
Sot fillon seanca për zgjedhjen kryetarit të ri të Gjykatës Kushtetuese në RMV
20 orë
Memetin s’mund ta shkarkojnë, por e sugjerojnë: Të mos marrë pjesë në punën e Këshillit të Prokurorëve derisa zgjat procedura kundër tij
1 ditë
Osmani uron Gashin: Shqiptarët e RMV-së kanë luajtur rol kyç në shtetformim
13 orë
Geer: Qeveria e re ta vazhdojë rrugën europiane të vendit

LEXO MË SHUMË

hiv sida

ISHP: Epidemi e SIDA-s tek një grup i caktuar i popullsisë në vend

zjarrfikes

Shpërthen zjarr në kazermën “Gjorçe Petrov” në Shkup

Prokuroria

Sot fillon seanca për zgjedhjen kryetarit të ri të Gjykatës Kushtetuese në RMV

Bisera Kostadinovska Stojçevska

Deputetja e LSDM-së dorëzon ankesë kundër Afrim Gashit: Betimin e lexoi fillimisht në gjuhën shqipe

visar-ademiu-600x360

Visar Ademi: Mickoskin nuk e shoh si kozmopolit, shqiptarët nuk i përfshiu te financat, mbrojtja dhe punët e jashtme

dejvid daviv gir geer

Gir: Jemi të gatshëm të punojmë me qeverinë e re dhe me të gjithë ata që mbështesin reformat

gjykata administrative

Gjykata Administrative nuk pranoi padinë e Frontit Evropian për rivotim në Llërcë

posta-780x439-1

Agjencia e postave do ta prezantojë gjendjen e tregut postar në RMV

izet mexhiti

Mexhiti: Nga 18 deputetë të Frontit, 3-4 deputetë me një këmbë janë pjesë e shumicës së re

INFO

NA NDIQ