ASH: Qytetarët pyesin pse nuk ka ndriçim në Strugë, komuna nuk përgjigjet

Iliria News Agency
Iliria News Agency

7 Prill, 2023

Prej më shumë se disa javësh Aleanca për Shqiptarët -Dega Strugë dhe Kryetari i Degës, Lulzim Nasufi kanë denoncuar problematikat me ndriçimin publik në territorin e Komunës së Strugës, shkruan Lideri.mk.

Sipas ASH, qytetarë nga të gjitha lagjet e qytetit dhe e gjithë rrethina na kanë njoftuar me shqetesimet e tyre që lidhen kryesisht me :

1. Mungesën e infrastrukturës- shtyllave dhe kandelabrave në rrugët dhe lokacionet ku ata banojne.

2. Amortizimi i pajisjeve dhe moszevendesimi i tyre.

3. Komuna e Struges nuk kthen pergjigje në kohë dhe në shume raste nuk kthen fare , asnjë fare shkrese lidhur me mënyren e qasjes në ndriçimin publik, ku fajesohet kontrakutesi privat ( Siti Lajt) a nga ana tjeter ky kontraktor i delegon serish fajet tek Komuna e Struges e keshtu qytetari ngelet ne mes te ketyre papergjegjesive.

4. Nuk ka as edhe nje sqarim se pse në disa lokacione vazhdon të racionalizohet ndriçimi publik me arsyetimin se jemi në krizë energjetike,kurse ne disa të tjera nuk ka ndërprerje aspak.

5. Mungesa totale e transparencës dhe llogaridhenies.

Kjo situate nuk mund te vazhdoje keshtu. Nese qytetaret do te injorhohen edhe me tutje nga Komuna e Struges, Aleanca per Shqiptaret Strugë do të kërkoje pergjegjesi në mënyrë ligjore.
Falenderojme çdo qytetar për denoncimet me materiale foto dhe video, si dhe i ftojme ata që të vazhdojnë te na i shprehin problematikat e tyre.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

svecla pamjet rrahja

Sveçla publikon pamje kur dy shqiptarë u sulmuan nga serbët në veri

blinken

Situata në veri, Blinkeni tregon nëse do të ketë rritje të trupave në Bondsteel

albin-kurti-vjosa-osmani

Mediumi serb: Kush janë partnerët perëndimor që po i japin përkrahje Kurtit?

vucic vjosa osmani

Vjosa Osmani e refuzoi, Vuçiç: Delegacioni i Kosovës nuk pranoi të takohemi

kurti-hovenier

Hovenier takohet me Kurtin: Po mendojmë si ta inkurajojmë Kosovën ta bëjë atë që duhet

kurti

​Kurti s’lëshon pe, nuk pranon që kryetarët t’i ushtrojnë detyrat në zyra paralele

arben-taravari-ali-ahmeti

Heqja e 20%, ASH dhe BDI në vija të kundërta

arben taravari ash

A ka pakënaqësi në ASH dhe “Grup të Zjarrit”, flet Taravari (VIDEO)

vosja osmani

Nis takimi Osmani-Scholz-Macron në Moldavi (FOTO)

INFO

NA NDIQ