Biden: Lufta e Putinit po dështon

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

20/02/2023

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, tha se Rusia ka bërë përpjekje “ta fshijë Ukrainën nga harta”. Por, “lufta pushtuese” e presidentit rus, Vladimir Putin, “po dështon”, tha ai.

Biden i bëri komentet gjatë një vizite të paparalajmëruar në Ukrainë – të parën prej se Rusia nisi pushtimin e këtij vendi gati një vit më parë.

Ai u prit nga homologu ukrainas, Volodymyr Zelensky, në Pallatin Mariynskiy në qendër të kryeqytetit Kiev.

“Një vit më vonë, Kievi qëndron në këmbë”, tha Biden, duke folur nga një podium i dekoruar me flamuj të SHBA-së dhe Ukrainës.

“Ukraina qëndron në këmbë. Demokracia qëndron. Amerikanët qëndrojnë me ju dhe bota qëndron me ju”, tha ai.

Biden përgëzoi popullin e Ukrainës për, siç tha, “guximin në luftë” dhe tha se SHBA-ja do ta vazhdojë mbështetjen për të.

“E dija se do të kthehem”, tha ai, duke kujtuar gjashtë vizitat e tij në Ukrainë gjatë kohës sa ka shërbyer si nënpresident.

TË FUNDIT
4 orë
Sa para po harxhohen për dasma?!
5 orë
Komuna e Tetovës shkurton orarin e parkingut zonal – Pas orës 21:00, qytetarët mund ta shfrytëzojnë parkingun pa pagesë
8 orë
Dënim me burg prej 1 deri 5 vjet për të shtëna me armë zjarri
8 orë
Nga mesnata çmime të reja të naftës në Maqedoninë e Veriut
10 orë
Ish-snajperi ushtarak që mban rekordin botëror lëshoi ​​një teori shqetësuese: Sapo pashë foton, e dija

ME TE LEXUARA

13 orë
Hovenier: Mbështesim popullin e Kosovës, kemi mospajtime me qeverinë
8 orë
Dënim me burg prej 1 deri 5 vjet për të shtëna me armë zjarri
1 ditë
FBI identifikon sulmuesin, kush është autori 20 vjeçar që qëlloi me armë Donald Trump!
13 orë
Temperaturat kapin ekstremin 42 gracë C, parashikimi i motit për këtë javë
5 orë
Komuna e Tetovës shkurton orarin e parkingut zonal – Pas orës 21:00, qytetarët mund ta shfrytëzojnë parkingun pa pagesë
1 ditë
Biden flet për sulmin me armë ndaj Trump

LEXO MË SHUMË

dasma

Sa para po harxhohen për dasma?!

Komuna-e-Tetoves-5

Komuna e Tetovës shkurton orarin e parkingut zonal – Pas orës 21:00, qytetarët mund ta shfrytëzojnë parkingun pa pagesë

dasma krisma

Dënim me burg prej 1 deri 5 vjet për të shtëna me armë zjarri

derivate nafta dizeli benzin

Nga mesnata çmime të reja të naftës në Maqedoninë e Veriut

Dallas Alexander

Ish-snajperi ushtarak që mban rekordin botëror lëshoi ​​një teori shqetësuese: Sapo pashë foton, e dija

gjermani-kufi

Lojërat olimpike/ Gjermania vendos kontrolle të përkohshme në kufi me Francën

ksamil sarande

Jugu i Shqipërisë shtrenjtohet si kurrë më parë, akomodimi shkon deri në 600 euro në natë

vjosa osmani

Osmani, mërgimtarëve: Jeni zemra dhe shpirti i Kosovës (VIDEO)

bota-rrezik globi toka

Aktualisht 8 miliardë njerëz popullojnë globin, ja në çfarë viti pritet të nisë rënia e popullsisë

INFO

NA NDIQ