Çmenduria nga Arabia Saudite: Miliarda euro në vitet e ardhshme për të tërhequr emrat më të mëdhenj të futbollit

Picture of INA
INA

07/06/2023

Kalimi i Cristiano Ronaldos në futbollin saudit duket se ka qenë një pikë kthese për Superligën Profesionale të futbollit në Arabinë Saudite.

Superylli portugez i habiti të gjithë kur pas ndërprerjes së kontratës me Manchester Unitedin vendosi që të transferohej në një ligë që ishte shumë e ulët për nivelin e tij.

Porse nga marrëveshja me Al Nassr, 38-vjeçari përfiton mbi 200 milionë euro në sezon dhe siç po shkojnë gjërat duket se gjithçka ka qenë e planifikuar.

Deklarata e Ronaldos se Superliga saudite do të jetë një nga kampionatet më të forta në botë, fillimisht u mor me rezerva. Mirëpo, duket se eprorët sauditë kanë një plan për realizimin e saj.

Duke iu referuar një publikimi në El Mundo, Football Tweet raporton se në dy vitet e ardhshme Arabia Saudite planifikon të investojë deri në 20 miliardë euro për të tërhequr interesimin e futbollistëve më të njohur që të kalojnë në elitën e futbollit të tyre.

Ronaldon veçmë e ndoqi Karim Benzema, i cili nënshkroi për Al Ittihad, ndërsa po qarkullojnë shumë emra tjerë të njohur që pritet të transferohen në Superligën saudite të futbollit

https://twitter.com/Football__Tweet/status/1666154281999691776?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1666154281999691776%7Ctwgr%5E38d72913ec8f810dfcd157d8ed80566db02fc0d8%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Frevista.mk%2F2023%2F06%2F07%2Fcmenduria-nga-arabia-saudite-miliarda-euro-ne-vitet-e-ardhshme-per-te-terhequr-emrat-me-te-medhenj-te-futbollit-telegrafi%2F

TË FUNDIT
6 orë
Spanja kampione e Evropës
19 orë
Çmime të frikshme për finalen e Europianit të Gjermanisë, një biletë në tregun e zi shkon deri në...50 mijë euro
19 orë
Trajneri i Anglisë: Qëllimi im i vetëm për dy vite ishte fitimi i Europianit, rëndësi ka rezultati dhe jo performanca
19 orë
Blindohet Berlini, masat e marra për finalen e Euro 2024
20 orë
Spanjë apo Angli? Superkompjuteri parashikon fituesin e Euro 2024

ME TE LEXUARA

19 orë
Çmime të frikshme për finalen e Europianit të Gjermanisë, një biletë në tregun e zi shkon deri në...50 mijë euro
6 orë
Spanja kampione e Evropës
20 orë
Spanjë apo Angli? Superkompjuteri parashikon fituesin e Euro 2024
19 orë
Blindohet Berlini, masat e marra për finalen e Euro 2024
19 orë
Trajneri i Anglisë: Qëllimi im i vetëm për dy vite ishte fitimi i Europianit, rëndësi ka rezultati dhe jo performanca

LEXO MË SHUMË

IMG_4367

Spanja kampione e Evropës

spanja

Çmime të frikshme për finalen e Europianit të Gjermanisë, një biletë në tregun e zi shkon deri në…50 mijë euro

southgate

Trajneri i Anglisë: Qëllimi im i vetëm për dy vite ishte fitimi i Europianit, rëndësi ka rezultati dhe jo performanca

euro 2024 gjermani

Blindohet Berlini, masat e marra për finalen e Euro 2024

spanja-vs-anglia

Spanjë apo Angli? Superkompjuteri parashikon fituesin e Euro 2024

euro 2024 gjermani

Pesë ‘betejat’ më të rëndësishme që mund të vendosin fituesin e Euro 2024

spanja-vs-anglia

Diferenca në minuta mes Spanjës dhe Anglisë është skandaloze – analiza interesante dhe detaje rreth finales së Euro 2024

spanja-vs-anglia

Kush do ta fitojë Euro2024: Taktika, aftësitë individuale, apo të dyja bashkë – Flasin ekspertët

Dështimi i sulmuesve në Euro 2024 – çfarë thonë ekspertët dhe a ka ndryshuar tashmë loja

INFO

NA NDIQ