CNN: Izraeli e sulmon Iranin

Picture of INA
INA

19/04/2024

Izraeli kreu sulmin brenda Iranit, tha një zyrtar amerikan për CNN, në një veprim që kërcënon ta shtyjë rajonin më thellë në konflikt. Ushtria izraelite tha se nuk kishte “asnjë koment për momentin” kur u pyet nga CNN në lidhje me raportet për shpërthime në Iran.

Raketat izraelite goditën një vend në Iran, raportoi ABC News të enjten vonë, duke cituar një zyrtar amerikan, ndërsa agjencia iraniane e lajmeve Fars, duke raportuar për shpërthimin, tha se një sistem i mbrojtjes ajrore në qytetin e Isfahanit ishte aktivizuar.

Mediat shtetërore iraniane po raportojnë se të gjitha objektet në zonë janë të sigurta, përfshirë objektet e rëndësishme bërthamore.

Tre shpërthime u dëgjuan herët të premten pranë bazës ushtarake ku ndodhen avionët luftarakë në provincën Isfahan, njoftoi agjencia gjysmë zyrtare e lajmeve FARS e Iranit.

Agjencia iraniane e lajmeve Fars raportoi se një shpërthim mund të dëgjohej pranë aeroportit në qytetin iranian të Isfahanit, por shkaku i sulmit nuk dihet menjëherë.

“Shkaku i këtyre shpërthimeve nuk dihet ende, hetimet do të vazhdojnë derisa të përcaktohen detajet e sakta të incidentit”, njoftoi agjencia Fars.

Sistemi i mbrojtjes ajrore në qytetin iranian të Isfahanit u aktivizua kundër “një objekti që dyshohet se ishte një dron”, tha një burim për agjencinë, duke shtuar se tre shpërthime u dëgjuan pranë një baze ushtarake në veriperëndim të qytetit.

CNN raportoi se disa fluturime në hapësirën ajrore iraniane u devijuan.

Gjatë fundjavës, Irani lëshoi ​​qindra dronë dhe raketa në përgjigje të një sulmi të supozuar izraelit ndaj ambasadës së tij në Siri. Shumica e dronëve dhe raketave u rrëzuan përpara se të arrinin në territorin izraelit.

Të enjten, Irani deklaroi në Këshillin e Sigurimit të OKB-së se Izraeli duhet të detyrohet të ndalojë të gjitha sulmet ushtarake ndaj interesave të tij, ndërsa Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së paralajmëroi se Lindja e Mesme është në momentin e “rrezikut më të madh”.

TË FUNDIT
2 orë
Pa vullnet politik nuk mund të ketë reforma në gjyqësor
4 orë
Greqia luftë në dy fronte! Bllokim të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në rrugën drejt anëtarësimit në BE
4 orë
S’ka takime mes grupeve për formimin e Qeverisë, palët diskutojnë brenda radhëve të veta
4 orë
Takimi i Presidentes Siljanovska Davkova me ambasadorin britanik Metju Loson
7 orë
Ulen çmimet e derivateve të naftës në Maqedoni

ME TE LEXUARA

8 orë
Pamjet me dron tregojnë vendin e rrëzimit të helikopterit, ku vdiq presidenti i Iranit
1 ditë
Në gjimnazin e Ohrit nuk ka paralele në shqip
7 orë
Qeveria me njoftim: Qytetarët të mos bien pre e mashtrimeve, nuk kemi dërguar mesazhe për kompensim
1 ditë
Nesër vijojnë bisedimet mes VMRO-DPMNE dhe VLEN, në tryezë "kulaçi qeveritar"?
7 orë
Ulen çmimet e derivateve të naftës në Maqedoni
1 ditë
Taravari: Po vjen koha e profesionistëve! Po vjen koha që të respektohet aftësia e secilit!
4 orë
Takimi i Presidentes Siljanovska Davkova me ambasadorin britanik Metju Loson
20 orë
Kush është Ebrahim Raisi, Presidenti i Iranit që u aksidentua me helikopter

LEXO MË SHUMË

GJYKATA

Pa vullnet politik nuk mund të ketë reforma në gjyqësor

mico-1

Greqia luftë në dy fronte! Bllokim të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në rrugën drejt anëtarësimit në BE

vmro vlen negociata

S’ka takime mes grupeve për formimin e Qeverisë, palët diskutojnë brenda radhëve të veta

metju

Takimi i Presidentes Siljanovska Davkova me ambasadorin britanik Metju Loson

derivate nafta dizeli benzin

Ulen çmimet e derivateve të naftës në Maqedoni

qeveria

Qeveria me njoftim: Qytetarët të mos bien pre e mashtrimeve, nuk kemi dërguar mesazhe për kompensim

ebrahim raisi

Pamjet me dron tregojnë vendin e rrëzimit të helikopterit, ku vdiq presidenti i Iranit

BE bruksel EU Bashkimi Evropian Unioni

Komisioni Evropian fton Shkupin dhe Athinën t’i përmbahen marrëveshjes për ndryshimin e emrit

zgjedhjet-maqedoni

Rivotim në shtatë vendvotime në njësinë e pestë dhe të gjashtë zgjedhore të mërkurën

INFO

NA NDIQ