Federata e Tenisit e Kosovës kërkon dënimin e Djokovicit

INA
INA

30 Maj, 2023

Novak Djokovic edhe një herë tjetër ka bërë një veprim skandaloz kundër Kosovës.

Ai pas fitores në “French Open”, ka shkruar në ekranin e kamerës:

“Kosova është zemra e Serbisë! Ndaloni dhunën”.

Pas këtij veprimi ka reaguar Federata e Tenisit e Kosovës, ku kanë paralajmëruar se do të kërkojë dënimin e tenistit serb nga Federata Ndërkombëtare.

“Tenisti sërb Novak Djokovic vazhdon me sjelljet e tij nacionaliste dhe shoviniste përmes provokimeve ndaj shtetit të Kosovës.

Ai sot në “Roland Garros” pas përfundimit të ndeshjes kundër A. Kovacevic në kamerën ku shënohen mesazhe nga fituesi i ndeshjes, Djokovic shënoi: “Kosova është zemra e Serbisë. Stop dhunës”.

Ndaj një sjelljeje të tillë, që po përsëritet shumë shpesh, nuk po mirret asnjë masë dënuese, e kjo nuk mund të justifikohet.

Federata e Tenisit të Kosovës do të qëndrojë fuqishëm në mbrojtje të vlerave dhe dinjitetit të vendit dhe popullit të tij, por në të njëjtën kohë në mbrojtje të vlerave që tenisi si sport përcjell në përgjithësi, që janë bashkimi mes njerëzve, shpresa, gëzimi dhe pasioni për gjithë përfshirje.

Federata e Tenisit do të kërkoj dënimin e Djokovic nga ana e International Tennis Federation ATP Tour dhe ROLAND-GARROS si organizator”, ka shkruar FTK./Arbresh.info/

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

barcelona

Mallorca ndal me barazim Barcelonën, Muriqi protagonisti kryesor

vedat-muriqi

Gol dhe asist, Muriqi ndihmon skuadrën për të rigjetur avantazhin ndaj “blaugranave”

Arda Guler

Sa i pafat, lëndohet përsëri Arda Guler

Jasir Asani

Jasir Asani flet hapur: Pa Sylvinho nuk do isha këtu

neymar-2

Neymar i përgjigjet pretendimeve se ai u përpoq të shkarkonte trajnerin e Al Hilal

Armando Duka

Armand Duka me post të rëndësishëm, bëhet njeriu i dytë i UEFA-s

fshf

FSHF fiton organizimin e Evropianit 2025

salah

Salah dhe De Bruyne, objektivat kryesore të Arabisë Saudite për verën e ardhshme

haland

Haaland, më shumë gola se sa Chelsea!…

INFO

NA NDIQ