Feta Alimi: Dyert e Kuvendit nuk u hapën me çelësa

Picture of INA
INA

08/06/2023

Ish i dënuari për 27 prillin e vitit 2017 në Kuvend, Abdylfeta Alimi i cili njëkohësisht është personi i cili shpëtoi Ziadin Selën, ka folur në emisionin “Rruga drejt” në TV Alsat, të vërtetën për hapjen e dyerve të Kuvendit.

Ai në bisedën me gazetarin Ardian Kerimi ka dhënë detaje se çfarë ndodhi më 27 prill 2017 në Kuvendin e Maqedonisë, por edhe për vuajtjen e dënimit me burg.

“Atë ditë isha i sistemuar në atë vend, por aty nuk isha 7 muaj, asnjëherë, përveç në ditën kritike. Po mua nuk më ka shkuar mendja për lojëra. Me ato çelësa kurrë nuk janë hapur dyert e mesme. E dini mirë se kush i hapi dyert. Kur mbarojnë seanca, 95 për qind e tyre ikin në shtëpi. Kur kanë ndonjë konferencë duhet të na njoftojnë, por mua atë ditë nuk më njoftoi askush”, rrëfen Alimi.

Sipas tij, momenti më i vështirë ishte kur e dënuan.

“E kisha djalin mbrapa. Atë moment nuk mund ta harroj. U ktheva mbrapa e pash djalin, ju kishin skuq sytë dhe më tha në heshtje ‘shumë babi”, theksoi Alimi duke shtuar se bëhet fjalë për proces të montuar dhe të padrejtë.

I pyetur se a i është ofruar ndonjëherë që në kusht të lirisë dhe lirimit nga akuza të kaloj në subjekt tjetër politik?

“Mbas dënimit kishte gjëra të tilla. Brenda në burg më vinin sinjale por edhe fëmijëve u kanë thënë”, u shpreh Abdylfeta Alimi, ish i dënuari për 27 prillin.

TË FUNDIT
3 orë
Mitko Çavkov del nga burgu!?
3 orë
Filipçe: VMRO i poshtëron punëtorët, nuk ka rritje të pagave në asnjë sektor
3 orë
Kamala Harris në kërkim të profilit politik dhe parave
3 orë
Goditen dy kompani të lojrave të fatit në Maqedoni, i merren licencat
3 orë
Në Maqedoni ka 7 zjarre aktive

ME TE LEXUARA

1 ditë
Aksident i rëndë në autostradën Tetovë-Shkup, 4 të lënduar
10 orë
Fluks i madh i makinave në Qafë Thanë
1 ditë
Kush mund ta zëvendësoj Bajdenin, 5 kandidatë në lojë, Harris më e preferuara
4 orë
Arrestohet një person nga Likova, i dënuar me mbi pesë vite burg
1 ditë
VMRO-DPMNE: BDI kur s’është në Qeveri për të vjedhur, krijon çështje etnike dhe ndarje
9 orë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut
1 ditë
Mexhiti fton mërgimtarët në takim në Çarshinë e Shkupit
4 orë
“Edhe Pablo Escobar rrinte në burg, këta jo”/Pandov: Mungonin 11 të burgosur në burgun e Shutkës

LEXO MË SHUMË

mitko

Mitko Çavkov del nga burgu!?

venko filipce

Filipçe: VMRO i poshtëron punëtorët, nuk ka rritje të pagave në asnjë sektor

Kamala Harris 2

Kamala Harris në kërkim të profilit politik dhe parave

kazino

Goditen dy kompani të lojrave të fatit në Maqedoni, i merren licencat

zjarr

Në Maqedoni ka 7 zjarre aktive

Mickoski Mexhiti

Kryeministri Mickoski merr rrogë 2.280 euro, ministrat dhe zv/ministrat 1.870 euro

burg

“Edhe Pablo Escobar rrinte në burg, këta jo”/Pandov: Mungonin 11 të burgosur në burgun e Shutkës

policia

Arrestohet një person nga Likova, i dënuar me mbi pesë vite burg

sedat-750x430-1

Sedat Rushani drejtor në Byron për Metorologji

INFO

NA NDIQ