Forbes: Ronaldo bëhet sportisti më i paguar në botë

Iliria News Agency
Iliria News Agency

3 Maj, 2023

Cristiano Ronaldo është bërë sportisti më i paguar në botë për herë të parë që nga viti 2017, pas kalimit të tij te skuadra e Arabisë Saudite Al Nassr.

Forbes raporton se sulmuesi portugez ka fituar 136 milionë dollarë gjatë 12 muajve të fundit.

Kontrata e tij me Al Nassr thuhet se vlen më shumë se 200 milionë euro në vit.

Fituesi i Kupës së Botës, Lionel Messi, është i dyti në listën e Forbes, pasi ka fituar 130 milionë dollarë.

Top 10-ta e Forbes përfshin gjithashtu yllin e basketbollit LeBron James dhe boksierin Canelo Alvarez, ndërsa 20 herë kampioni i tenisit Grand Slam Roger Federer është i vetmi atlet i pensionuar në listë në vendin e nëntë.

Shifrat e Forbes përfshijnë si të ardhurat në terren – duke përfshirë pagat, paratë e çmimeve dhe shpërblimet – dhe fitimet jashtë fushës – marrëveshjet e sponsorizimit, tarifat e paraqitjes dhe kujtimet dhe të ardhurat nga licencimi./Arbresh.info

10 atletët më të paguar në botë për vitin 2023

Cristiano Ronaldo, futboll: 136 milionë dollarë
Lionel Messi, futboll: 130 milionë dollarë
Kylian Mbappe, futboll: 120 milionë dollarë
LeBron James, basketboll: 119.5 milion dollarë
Canelo Alvarez, boks: 110 milionë dollarë
Dustin Johnson, golf: 107 milion dollarë
Phil Mickelson, golf: 106 milion dollarë
Stephen Curry, basketboll: 100.4 milion dollarë
Roger Federer, tenis: 95.1 milion dollarë
Kevin Durant, basketboll: 89.1 milion dollarë

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

myrto uzuni

Uzuni si Lewandowski, ja çmimet individuale te sezonit në Spanjë

dybala

Dybala nuk garanton qëndrimin te Roma

mc kresha

MC Kresha licensohet si trajner i futbollit

roma

Roma siguron Europa League, Juve shkon në Conference League

real-madrid

Pesë yjet që mund të zëvendësojnë Karim Benzeman te Real Madridi

benzema

Ancelotti për Benzeman: Na tregoi për vendimin e tij për t’u larguar nga klubi këtë mëngjes

ibrahimovic

Zyrtare: Zlatan Ibrahimoviq pensionohet nga futbolli

milot rashica

Rashica emocione me këngën e Shkurtes dhe flamurin e Kosovës në stadiumin e Stambollit (VIDEO)

barcelonaa

Celta Vigo mposht Barcelonën

INFO

NA NDIQ