Fushata e partive politike bartet në rrjete sociale

INA
INA

4 Qershor, 2023

Partitë politike në Maqedoninë e Veriut, e kanë bartur betejën mes kundërshtarëve politikë, prej pankartave në rrugë, në rrjetet sociale, vlerësojnë njohës të këtyre platformave.

Sipas tyre, profilet e rreme – të njohura në botën digjitale si troll – kanë agjendë të përcaktuar politike.

“Jemi dëshmitarë të një realiteti të ri, ku kanë ndodhur ndryshime të mëdha, përfshirë këtu betejën mes partive politike, publikimin e lajmeve, argumenteve, por edhe sulmeve politike, me ç’rast rrjetet sociale paraqesin një front apo platformë ku zhvillohet beteja mes partive politike, për të fituar simpatinë e votuesve”, ka thënë profesori universitar në fushën e komunikimit, Sead Xhigalli, në një bisedë për Radion Evropa e Lirë.

Sipas tij, beteja të tilla janë zhvilluar në të kaluarën në baza individuale, por së fundi partitë politike po koordinohen me pjesëtarët e tyre.

Ai tregon sesi, përmes llogarive të rreme, po sulmohen qëndrimet e kundërshtarit politik.

Xhigall i ka thënë Radios Evropa e Lirë se partitë politike e kanë kuptuar se gjeneratat e reja, burim informacioni i kanë rrjetet sociale, andaj edhe i përdorin këto platforma për t’i çuar përpara agjendat.

“Qendrat politike, gjithnjë e më shumë bëhen të shkathëta, sa i përket arritjes deri te grupet e caktuara demografike”, ka thënë ai.

Njohësit e mediave digjitale theksojnë se shteti duhet të gjejë mekanizma funksionalë për mbrojtjen e qytetarëve nga lajmet e reshme, që plasohen në rrjete sociale, pasi influenca e tyre bëhet aq e fuqishme sa ndikon në ndryshimin e opinionit politik për zhvillimet me interes për shtetin, përfshirë dhe orientimin pro-evropian të vendit.

Bojan Kordallov ekspert i mediave sociale, ka thënë për Radion Evropa e Lirë se, fushat e partive politike në rrjetet sociale janë ligjore, por sipas tij, problematike mbeten fushat e zeza, përkatësisht keqpërdorimi i profileve të rreme.

“Mediat digjitale duhet ta begatojnë demokracinë, ato duhet të paraqesin një fushë mejdani ku qytetarët do të luftojnë për më shumë të drejta, dhe më shumë demokraci duke i plasuar qëndrimet e tyre. Por, në realitet ndodh e kundërta. Me praninë e profileve të rreme, uzurpohet vullneti i lirë i qytetarëve, pasi personat që fshihen pas profileve të rreme ngufasin hapësirën e të shprehurit” ka thënë Kordallov.

Ai beson se qytetarët duhet të edukohen për t’i identifikuar profilet e tilla, ashtu që të mos të mos bien nën ndikimin e agjendave të caktuara.

“Duhet investuar në ndërtimin e mendimit kritik nga moshat më të hershme. Mbrojtja më e mirë nga dezinformatat, që plasojnë profilet e rreme, është mendimi kritik, aftësia për verifikimin e lajmeve”.

Përfaqësues të partive politike, në disa raste, e kanë pranuar se posedojnë llogari në rrjetet sociale për t’i mbajtur të informuar ithtarët e tyre, kur sulmohen nga kundërshtarët politikë, por nuk pranojnë se edhe vetë ata, me raste, paraqiten si sulmues./REL

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_5660

Dega e Alternativës në Tetovë zgjodhi kryetarin e ri

IMG_5658

Muhamed Lala zgjidhet kryetar i FRASH – Tetovë

IMG_20231001_191904

Klubi “Bashkimi2002” nga Kumanova shkëlqen në turneun ndërkombëtar, 8 medalje të arta

pensionist

Prej nesër fillon pagesa e pensioneve, me rritje prej 5.3%

bilall kasami

Kasami: Nuk do të votojmë për ndryshimet Kushtetuese, kërkojmë të hiqet 20%

iphone dyqan

Sa rroga nevojiten për iPhone 15 në Maqedoni dhe në rajon

market

AUV: Ushqimi që importohet në RMV – i sigurtë!

Digital era Romaing

Prej sot roamingu me BE më lirë për qytetarët e Maqedonisë së Veriut

mickoski

Mickoski: Deputetët do të largohen nga Kuvendi nëse qeveria provon ta miratojë Ligjin për amnisti me procedurë të shkurtuar dhe flamur evropian

INFO

NA NDIQ