“Jo Kina, jo Korea” – Ali Ahmeti: Nuk ka alternativë tjetër përveç anëtarësimit në BE

Picture of INA
INA

17/04/2024

Ali Ahmeti tha se Fronti Europian është për përballe më të forta që do të pasojnë më vonë dhe jo vetëm për përballje në zgjedhjet që do të mbahen në Maqedoninë e Veriut, transmeton TV21.

Ahmeti tha se nuk ka as formulë as zgjidhje tjetër përveç se Maqedonia të bëhet anëtare e Bashkimit Evropian dhe shtoi se nuk ka kthim mbrapa pasi edhe siç është thënë, dielli për shqiptarët lind në Perëndim.“Vendi duhet anëtarësuar në BE, nuk kemi as formulë e as zgjidhje tjetër. Ata të cilët në laboratorët e tyre po përpunojnë ide arkaike se ne mund të kemi edhe alternativa të tjera me Kinën, me Rusinë, me Indinë dhe me Korenë e Veriut, ata shohin ëndrra në diell. Kthim pas nuk ka. Rilindësit tanë kanë thënë se dielli për ne shqiptarët lind në Perëndim”, tha Ahmeti.

TË FUNDIT
28 minuta
Sasho Mijallkov të enjten lirohet nga burgu
1 orë
Kritikat e Frontit Europian / Mexhiti: Ai që humb ka të drejtë të qajë dhe vajtojë
3 orë
VLEN vazhdon negociatat për qeverinë e re! Zejdi thotë se ka mekanizma për t’i parandaluar, nuk përjashton protestat
3 orë
Pa vullnet politik nuk mund të ketë reforma në gjyqësor
3 orë
Sasho Mijallkov lirohet nga burgu të enjten

ME TE LEXUARA

1 ditë
Mickoski pas rivotimit pret 62 deputetë, ja çka paralajmëron
8 orë
“Vëllavrasje”, Kasami: Deklarata e Ahmetit e rrezikshme! Ne nuk jemi të interesuar për asnjë konflikt
1 ditë
Më 23 maj Siljanovska Davkova do ta realizojë vizitën e parë jashtë vendit
4 orë
EVN Maqedoni bëri punë vullnetare në kuadër të aksionit ekologjik "GENERALKA WEEKEND 24"
1 ditë
Cilat resorë do t’i udhëheqë VLEN? Flet Taravari dhe Andonovski nga VMRO
8 orë
Valixhja para komunës së Çairit, Zejdi: Nuk jam pjesë e atij skenari
1 ditë
Veseli: 55 biznesmenë turq të interesuar për investime në Maqedoni, së shpejti në vizitë
4 orë
A do të kemi ndryshime kushtetuese pas 6 muajve?
1 ditë
Taravari: Po vjen koha e profesionistëve! Po vjen koha që të respektohet aftësia e secilit!

LEXO MË SHUMË

Mijallkov Sasho

Sasho Mijallkov të enjten lirohet nga burgu

izet mexhiti

Kritikat e Frontit Europian / Mexhiti: Ai që humb ka të drejtë të qajë dhe vajtojë

zejdi tubim

VLEN vazhdon negociatat për qeverinë e re! Zejdi thotë se ka mekanizma për t’i parandaluar, nuk përjashton protestat

GJYKATA

Pa vullnet politik nuk mund të ketë reforma në gjyqësor

mijallkov

Sasho Mijallkov lirohet nga burgu të enjten

mico-1

Greqia luftë në dy fronte! Bllokim të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në rrugën drejt anëtarësimit në BE

vmro vlen negociata

S’ka takime mes grupeve për formimin e Qeverisë, palët diskutojnë brenda radhëve të veta

kuvendi-ri

A do të kemi ndryshime kushtetuese pas 6 muajve?

EVN

EVN Maqedoni bëri punë vullnetare në kuadër të aksionit ekologjik “GENERALKA WEEKEND 24”

INFO

NA NDIQ