VMRO-DPMNE: Ndryshime kushtetuese jo nën diktat

INA
INA

7 Qershor, 2023

VMRO-DPMNE në mbledhjen e Komitetit Ekzekutiv që u mbajt sot në mëngjes ka sjell vendim që të autorizoj kryetarin e partisë Hristijan Mickoski që të mos pranohen ndryshimet kushtetuese, nën diktat.

“Ndryshime kushtetuese nën diktat nuk guxon të jetë. Miratimi i ndryshimeve kushtetuese kur është i sulmuar identiteti kombëtar i popullit maqedonas, dhe kur kontestohet gjuha, historia dhe kultura nuk paraqet kurrfarë hapi përpara. Komiteti Ekzekutiv i VMRO-DPMNE-së në emër të shumicës së qytetarëve kërkon një mundësi të barabartë njëjtë sikur që e kanë shtetet tjera kur qasen drejt integrimit në BE”, deklaroi nënkryetari i VMRO-DPMNE-së, Timço Mucunski. /Alsat.mk

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Screenshot_2023-09-27-00-23-05-927-edit_com.facebook.katana

Ish-shefi i Inteligjencës së Kroacisë për sulmin në veri: Shuplakë e madhe për Vuçiqin

anton-quni

Quni ‘zbulon’ qëllimin e terroristëve: Synimi s’ka qenë që të rrinë në Manastir

durmo llaskarc

Si mundet që rasti i “Llaskarcës” ku pati viktima, të zgjasë me vite? – pyet gjykatësja e Kushtetueses, Kacarska

milan radoicic radojcic

Grupi i Radojiçiqit ka dhënë deri në 15 mijë euro për djegien e veturave

Mesto: Beograd
Datum: 21.05.2010
Dogadjaj: POLITIKA/EKONOMIJA - ministar bez portfelja u Vladi Srbije Sulejman Ugljanin potpisao je danas ugovore sa predstavnicima 31 preduzeÊa i organizacija iz nedovoljno razvijenih opötina, kojima se sredstva dodeljuju na osnovu prvog javnog konkursa za 2010. godinu
Licnosti: Sulejman Ugljanin

Sulejman Ugljanin përsërit kërkesën: Boshnjakët të bashkohen në negociatat ndërmjet Serbisë dhe Kosovës

Ali Ahmeti

Ahmeti: Pranoj rivalitetin, por jo deri në armiqësi

xhipi radojcicic radoicicit kfor

KFOR’i me deklaratë të re: Gjatë gjithë kohës u koordinuam, Policia e Kosovës veproi në përputhje me prerogativat ligjore

velimir bujanec ushtaraku kroat

Ushtaraku kroat: Mesazh shqiptarëve dhe Serbisë

policia kosoves terroristet veri

Reagon gruaja e terr oristit të vrarë : Pres që dikush të më zgjoj nga ky makth, prisja të dilje fitimtar

INFO

NA NDIQ