Kuleba: Maqedonia e Veriut na ka ndihmuar shumë

INA
INA

28/03/2024

Ministri i Punëve të Jashtme të Ukrainës, Dmytro Kuleba, tha se Maqedonia e Veriut është mik i mirë i Ukrainës dhe ka bërë shumë për ta ndihmuar vendin e tij.

Siç raporton “Zëri i Amerikës”, Kuleba e tha këtë në përgjigje të pyetjes së një gazetari në një konferencë online me mediat e huaja. “Në tre vitet e fundit keni bërë shumë. Në krahasim me aftësitë tuaja, ju vërtet bëtë shumë për të na ndihmuar, ashtu siç ju ndihmuam ne në vitet 90”, tha kreu i diplomacisë ukrainase.

Kuleba theksoi se sondazhet në vende të ndryshme perëndimore tregojnë se njerëzit mbështesin qeverinë ukrainase, por se në javët dhe muajt e ardhshëm sigurisht që do të ketë një rritje të propagandës ruse.

Sipas tij, Rusia do të përpiqet të akuzojë Ukrainën për krime në mënyrë që ta diskreditojë atë dhe të zvogëlojë mbështetjen që gëzon. “Prandaj duhet të jemi vigjilentë, duhet të rezistojmë. Shembulli më i fundit është, natyrisht, përpjekja e Rusisë për të implikuar Ukrainën ose për të akuzuar Ukrainën për përfshirje në të shtënat në sallën e koncerteve në Moskë. Këto deklarata janë të rreme dhe absurde. Ne nuk luftojmë për veten kështu.

Krimet kundër civilëve janë një praktikë ruse, siç e kemi parë në vitet e fundit të agresionit rus kundër Ukrainës, por, po, ata do të përpiqen të bëjnë gjithçka për të diskredituar Ukrainën”, tha Kuleba.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_1265

Sondazhi i IRI: Serbia aleati më i rëndësishëm për qytetarët maqedonas, Bullgaria, Rusia dhe Kosova shihen si kërcënim

kandidatet president maqedoni zgjedhjet

Edhe 4 ditë deri në përfundim të fushatës për zgjedhjet presidenciale, ja çfarë premtojnë e për çfarë akuzojnë kandidatët

FB_IMG_1713533454518

VLEN takon mërgatën shqiptare në Berlin dhe Cyrih

UNICEF refugjate

UNICEF përsërit thirrjen për armëpushim pasi numri i fëmijëve të vrarë në Gaza tejkalon 14 mijë

IMG_1268

Anketa e CRPC: VMRO-DPMNE në avantazh para LSDM-së, VLEN para Frontit Evropian, ja si janë me deputetë?

boki-649x430

Boki 13: Kam kërcënime nga politikanët aktualë nga pushteti! Zoran Zaev është gjithçka, vetëm jo njeri që e mbron ligjin

kurti mediat

Ushtrimet serbe në kufi, Kurti: Serbia paraqet kërcenim për Kosovën

nafta tregjet

Rritet çmimi i naftës menjëherë pas sulmit të Izraelit drejt Iranit

kandidatet president maqedoni zgjedhjet

Anketa e CRPC: Davkova para Pendarovskit, Taravari dhe Osmani në një garë të ngushtë! (TABELA)

INFO

NA NDIQ