Kultura e komunikimit në media

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

17/03/2023

Sunaj Raimi

Është shumë interesant fakti se sa herë që shikoj ndonjë emision debativ në kanalet e shumtë të Shqipërisë (kohës fundit edhe të Kosovës e Maqedonisë), pas vetëm 10 apo 15 minutave të ndjekjes, bëhem nervoz dhe detyrohem ta ndërroj kanalin!Arsyeja qëndron aty se gjatë debatit në emision, të gjithë flasin në të njejtën kohë, duke e pamundësuar dëgjuesin që ta kuptojë atë cka po flet secili prej tyre.

Edhe përskaj profileve profesioniste të pjesëmarrësve dabatues në studio, të cilët shumë shpeshë janë analistë, opinionistë dhe ekspertë të dëshmuar të fushës, diskutimi është aq i zhurmshëm dhe i pa takt, sa që shikuesi e humb koncentrimin dhe durimin për ta ndjekë temën që jorrallëherë është shumë atraktive. Këtë atmosferë të ‘telefonit të prishur’ e ndihmojnë edhe moderatorët e emisioneve, të cilët s’kanë strategji të duhur gazetarike për ta diktuar ritmin, racionalitetin dhe bukurinë e debatit aty. Do t’ishte shumë mirë që secili prej këtyre personave pjesëmarrës nëpër këto emisione ta sjellë në mend atë thënien e vjetër “në opinion, nuk duhet ditur vetëm si të flasim bukur, por edhe si të dëgjojmë me kujdes”! Sepse pikërisht në këtë credo filozofike fshihet edhe esenca e të ashtuquajturës – KULTURË KOMUNIKIMI!

TË FUNDIT
5 orë
Ulet numri i studentëve të diplomuar vitin e kaluar krahasuar me vitin 2022
1 ditë
Kurti në hapjen e edicionit të 21-të të Javës së Bibliotekës
1 ditë
Fillon ndërtimi i objektit të ri për gjimnazin “Sami Frashëri” në Kumanovë
1 ditë
Mjaft më vrasjeve mes të rinjve shqiptarë, në politikë duhet bërë ndryshimi, ja VLEN
2 ditë
Çfarë fshihet pas sinjalizimit të Putin për armëpushim?

ME TE LEXUARA

1 ditë
Fillon ndërtimi i objektit të ri për gjimnazin “Sami Frashëri” në Kumanovë
1 ditë
Kurti në hapjen e edicionit të 21-të të Javës së Bibliotekës
5 orë
Ulet numri i studentëve të diplomuar vitin e kaluar krahasuar me vitin 2022
1 ditë
Mjaft më vrasjeve mes të rinjve shqiptarë, në politikë duhet bërë ndryshimi, ja VLEN

LEXO MË SHUMË

universiteti-i-tetoves-UT

Ulet numri i studentëve të diplomuar vitin e kaluar krahasuar me vitin 2022

kurti arsim sinani

Kurti në hapjen e edicionit të 21-të të Javës së Bibliotekës

gjimnazi kumanove gurthemeli

Fillon ndërtimi i objektit të ri për gjimnazin “Sami Frashëri” në Kumanovë

ejup berisha

Mjaft më vrasjeve mes të rinjve shqiptarë, në politikë duhet bërë ndryshimi, ja VLEN

Putin

Çfarë fshihet pas sinjalizimit të Putin për armëpushim?

Naim frasheri

Përkujtohet 178-vjetori i lindjes së Naim Frashërit

vucic okb

Si po ngjall presidenti i Serbisë ndjenja kundër Perëndimit, Maqedonia mos t’i hyjë qorrsokakut!

gjermani jeta

DW: A është Gjermania e përgatitur për pandeminë e ardhshme?

studenti-univerzitet-sv-Kiril-i-Metodij-6

Një e katërta e të rinjve në RMV punojnë gjatë shkollimit

INFO

NA NDIQ