Ministrja franceze godet fuqishëm Gjokoviqin për Kosovën: Mos e përsërit më

Picture of INA
INA

31/05/2023

Serbi Novak Gjokoviq nuk është hera e parë që provokon me gjuhën e tij dhe i shpëton dënimit siç ndodhi edhe në turneun e fundit Roland Garros.

Amelie Oudea-Castera, ministrja e Sportit e Francës, theksoi se mesazhi i Novak Gjokoviqit: “Kosova është zemra e Serbisë” është “i papërshtatshëm dhe mos të përsëritet”.

“Kur dërgon mesazhe që janë në mbrojtje të të drejtave të njeriut, mesazhe që i afrojnë njerëzit rreth vlerave universale, një sportist është i lirë t’i dërgojë ato.

Ky është një mesazh militant dhe shumë politik i Gjokoviqit që nuk duhet të përsëritet”, tha Amelie në një intervistë për France 2.

TË FUNDIT
2 orë
Bajrami ia theu rekordin rusit, goli i shqiptarit më i shpejti në historinë e Kampionatit Evropian
2 orë
Gjimshiti flet hapur pas ndjeshjes, çfarë nuk shkoi mirë?
2 orë
Selektori i Italisë: Duhej ta kishim ndëshkuar më shumë Shqipërinë
3 orë
Sylvinjo i zhgënjyer nga humbja, por thotë se Kombëtarja ende ka për të bërë
3 orë
Bajrami: Është një ëndërr të luaj për Shqipërinë, Italia ekip i madh

ME TE LEXUARA

9 orë
Ja kush do ta fitojë ndeshjen Itali-Shqipëri sipas sondazhit të UEFA-s
2 orë
Bajrami ia theu rekordin rusit, goli i shqiptarit më i shpejti në historinë e Kampionatit Evropian
1 ditë
Gjimshiti: “Kemi lindur në shtete të tjera, por në shtëpi ndiqnim zakonet dhe traditat shqiptare”
8 orë
Strugani i famshëm me shqiponjën në fytyrë ndezë atmosferën në Dortmund (FOTO)
17 orë
EURO 2024/ Shqipëri – Itali, si priten të rreshtohen skuadrat
7 orë
“Në shtëpi fiton gruaja... por sot fiton Italia”, çifti italo-shqiptar 'përplasen' për ndeshjen
16 orë
Mes urrejtjes dhe arrogancës nacionaliste: si lindi Kampionati Evropian i futbollit

LEXO MË SHUMË

bajrami

Bajrami ia theu rekordin rusit, goli i shqiptarit më i shpejti në historinë e Kampionatit Evropian

Berat-GJimshiti-82828-780x470

Gjimshiti flet hapur pas ndjeshjes, çfarë nuk shkoi mirë?

spaleti

Selektori i Italisë: Duhej ta kishim ndëshkuar më shumë Shqipërinë

sylvinjo silvinjo

Sylvinjo i zhgënjyer nga humbja, por thotë se Kombëtarja ende ka për të bërë

bajrami

Bajrami: Është një ëndërr të luaj për Shqipërinë, Italia ekip i madh

bajrami gol

Kuqezinjtë munden me përmbysje nga Italia

bajrami

Italia në epërsi në pjesën e parë, Shqipëria e para tundi rrjetën

Goli i Bajramit ndaj Italisë, më i shpejti në histori të Evropianeve (VIDEO)

spanja

Spanja tregon “muskujt” në grupin e kuqezinjve, mposhtin kroatët

INFO

NA NDIQ