Parlamenti i Ukrainës miraton ligjin e ri për mobilizimin ushtarak! Rregullore e ashpër për burrat, ja çfarë parashikohet

Picture of INA
INA

12/04/2024

Një reformë e mobilizimit ushtarak do të duhet të forcojë ushtrinë ukrainase. Me një ligj të ri qeveria do të rekrutojë më shumë ushtarë, si vullnetarë dalin shumë pak vetë.

Për të forcuar ushtrinë e vendit që vuan nga humbjet e mëdha në luftë kundër trupave pushtuese ruse, parlamenti ukrainas miratoi një reformë të ligjit të mobilizimit ushtarak. Pas konsultimeve disamujore, projektligji i kontestuar u pranua. Ndryshimi i ligjit i mundëson qeverisë në Kiev të thërrasë më shumë ushtarë. Pasi ushtria në front që ndodhet në defensivë nuk vuan vetëm nga mungesa e armëve dhe municionit, por edhe e ushtarëve. Deputeti ukrainas, Oleksander Fedienko tha se miratimi i ligjit është “mesazh për partnerët, se jemi të gatshëm të rifitojmë territorin tonë dhe se kemi nevojë për armë.”

Rregullore më të ashpra për burrat në moshë rekrutimi

Kryesisht janë ashpërsuar në ligjin e ri rregullat për regjistrimin e meshkujve në moshë rekrutimi. Me hyrjen në fuqi të ligjit meshkujt nga mosha 18 deri në 69 vjeç, janë të detyruar të mbajnë me vete dokumentin që konfirmon moshën për në ushtri për sa kohë që është në fuqi ligji i luftës. Brenda dy muajsh burrat duhet të aktualizojnë të dhënat personale, ndryshe penalizohen. Dokumente të reja ukrainase jashtë vendit do të jepen vetëm nëse ekzistojnë edhe dokumentet ushtarake. Por ato mund të sigurohen vetëm pas kthimit në Ukrainë.

Krahas gjobave për injorim të thirrjes në ushtri, në të ardhmen me disa raste përjashtuese burrat në moshë ushtrie rrezikojnë edhe marrjen e patentës. Bllokimi i xhirollogarive për këtë rast u hodh poshtë. Në ligjin e ri nuk është më e drejta e ushtarëve të pezullojnë shërbimin ushtarak pas tre vjetësh. Se sa i kontesuar ishte ky ligj, e tregon fakti që pas debatit të parë në parlament u dorëzuan më shumë se 4.000 kërkesa për ndryshime./DW

TË FUNDIT
2 orë
Spanja, Irlanda e Norvegjia njohin Palestinën! “tërbohet” Izraeli
3 orë
Afrim Gashi u zgjodh kryetar i Kuvendit të Maqedonisë së Veriut
3 orë
Deputetët e “Frontit Evropian” braktisën Kuvendin pas verifikimit të mandateve
3 orë
Parlamenti verifikoi mandatet e 118 deputetëve
4 orë
Mexhiti: Klasa e vjetër politike po zëvendësohet nga gjenerata e re

ME TE LEXUARA

1 ditë
Rritet çmimi i naftës, bie i benzinës
9 orë
Kurti për Financial Times: BE-ja e SHBA-ja po sillen ‘shumë butë’ ndaj Serbisë
1 ditë
Këta janë 26 lojtarët e ftuar nga Shqipëria për Kampionatin Evropian
8 orë
Prej 1 qershorit hyn në fuqi faza e tretë e Ligjit për Punësim në Gjermani, përfitojnë edhe shtetasit e Maqedonisë së Veriut
1 ditë
Afrim Gashi jep dorëheqje nga funksioni i kryetarit të Alternativës

LEXO MË SHUMË

Palestina gaza

Spanja, Irlanda e Norvegjia njohin Palestinën! “tërbohet” Izraeli

Afrim Gashi

Afrim Gashi u zgjodh kryetar i Kuvendit të Maqedonisë së Veriut

bdi kuvend

Deputetët e “Frontit Evropian” braktisën Kuvendin pas verifikimit të mandateve

kuvendi parlamenti

Parlamenti verifikoi mandatet e 118 deputetëve

vlen kuvend qoku kasami gashi taravari mexhiti

Mexhiti: Klasa e vjetër politike po zëvendësohet nga gjenerata e re

vmro vlen

Marrëveshja mes VLEN dhe VMRO-DPMNE-së për zëvendësministra dhe drejtoritë drejt fundit

bdi ali ahmeti kuvend

Pas 16 viteve, BDI ulet në vendet e rezervuara për opozitën në Kuvend

gjermani-kufi

Prej 1 qershorit hyn në fuqi faza e tretë e Ligjit për Punësim në Gjermani, përfitojnë edhe shtetasit e Maqedonisë së Veriut

Kurti

Kurti për Financial Times: BE-ja e SHBA-ja po sillen ‘shumë butë’ ndaj Serbisë

INFO

NA NDIQ