​Pas Gjeorgjisë, edhe Ukraina e Polonia kualifikohen në Kampionatin Evropian Euro 2024

ina-online
ina-online

27/03/2024

Kombëtarja e Gjeorgjisë e siguroi biletën sot drejt Kampionatit Evropian Euro 2024 duke e eliminuar Greqinë, ndërsa atje i bashkohen edhe Ukraina e Polonia.

Kombëtarja e Ukrainës e ka eliminuar atë të Islandës duke e mposhtur me rezultat të ngushtë 2:1.

Golat për ukrainasit i shënuan Tsygankov (minuta e 54’) dhe Mudryk (minuta e 84’), ndërsa golin e nderit te Islanda e shënoi Albert Gudmundsson në minutën e 30’.

Ndërkaq, situatë ndryshe ishte në përballjen mes Uellsit e Polonisë, ku nuk kishte gol për 120 minuta lojë. Polonia më pas u tregua më e suksesshme në penallti, duke e mposhtur Uellsin 5:4.

Me fitoret e sotme, Ukraina e Polonia kualifikohen në Kampionatin Evropian Euro 2024.

Rezultatet finale:

Gjeorgjia 0:0 Greqia (4:2 në penallti fiton Gjeorgjia)

Ukraina 2:1 Islanda

Uellsi 0:0 Polonia (5:4 në penallti fiton Polonia)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

akil

Arrestohet Akil Gjakova

mbape real

Mbappen e pyesin mos ka ndërruar mendje për largimin, kjo ishte përgjigja e sulmuesit francez

arteta

Arteta uron Alonson dhe Xhakën pas triumfit të titullit

barcelona

Barcelona refuzon një ofertë të majme për Raphinhan, kërkon 20 milionë më shumë

myrto uzuni

Uzuni, një snajperist nga njëmbëdhjetë metra

anceloti

Ancelotti: Guardiola të jetë i qetë, nuk do të bëj magji

xavi

Xavi fajëson gjyqtarin: Liga e Kampionëve për ne përfundoi shkaku i gabimit të tij, ishte katastrofal

Borusia Dortmund

Dortmundi në gjysmëfinale, eliminon Atleticon

ps mbappe

PSG-ja përmbys Barcelonën me fitore bindëse dhe kalon në gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve

INFO

NA NDIQ