Penov: Nëse nuk ndodhin ndryshimet kushtueses do të kemi problem edhe në NATO

Picture of INA
INA

31/05/2023

Ministri i Vetëqeverisjes Lokale, Risto Penov, tha se qëndrimi i SHBA-së ishte i qartë, se, nëse ndryshimet kushtetuese nuk bëhen në afatin, Maqedonia e Veriut bën problem në NATO.

“Dhe ajo do të jetë në rrugën euroatlantike do të lihet anash, por qasja ndaj Maqedonia do të jetë ndryshe”, tha Penov, raporton SHENJA.

Ministri Penov tha se kjo është një betejë e rëndë. Ai përmendi shembullin e Kosovës, dhe zhvillimet atje, duke thënë se incident i duhet atij, i cili duhet ta mbulojë luftën në Ukrainë.

“Atij i cili dëshiron ta përhap luftën në vatra të reja, ne do të jemi naiv dhe do të jemi mish për top për strategji të tilla. Pa dalim sa je i nevrikosur me aktorët e brendshëm sa i donë sllavëfolësit apo rusofilët, ose Putinin, nuk është me rëndësi. Tani duhesh ta shohësh se je i përdorur”, tha Penov.

TË FUNDIT
4 orë
Gjermania nis me këmbë të mbarë, fitore të thellë 5:1 me Skocinë
5 orë
ZNAM e Dimitrievskit caktoi emrat e ministrave
6 orë
Do të marrin nga 2000 euro në muaj, gjithsej 36 ish-deputetë kanë kërkuar dhe kanë marrë apanazh
7 orë
BDI përshëndet dhe mirëpret Vendimin ekzekutiv të Presidentit Bajden për Marrëveshjen e Ohrit dhe të Prespës
7 orë
Me sukses është shmangur një skandal eventual! Siljanovska në Samitin në Shkup e shmangu përdorimin e emrit të shtetit

ME TE LEXUARA

15 orë
Në këtë kohë do të falet Bajrami i Kurbanit në Maqedoninë e Veriut
12 orë
Paralajmërimi i Mickoskit – Ja nga cili shtet i BE-së, pritet të jetë huamarrja prej 1 miliard eurosh
1 ditë
Ariu mbyti dhe i ngrëni disa dele në Raven të Gostivarit
5 orë
ZNAM e Dimitrievskit caktoi emrat e ministrave
15 orë
Trençevska: Kur keni pushtet absolut nuk e dëgjoni zërin e popullit
12 orë
Festa e Bajramit, çmimi për kurban nga 200 deri në 2 mijë euro
18 orë
Ky është parashikimi i motit për sot
4 orë
Gjermania nis me këmbë të mbarë, fitore të thellë 5:1 me Skocinë
14 orë
Dënime me kusht për pjesëmarrësit në ngjarjet në M-NAV, Prokuroria e ka rikualifikuar lëndën kundër tyre

LEXO MË SHUMË

IMG_3097

Gjermania nis me këmbë të mbarë, fitore të thellë 5:1 me Skocinë

Maksim Dimitrievski

ZNAM e Dimitrievskit caktoi emrat e ministrave

kuvendi-i-rm-dasdasd-800x445

Do të marrin nga 2000 euro në muaj, gjithsej 36 ish-deputetë kanë kërkuar dhe kanë marrë apanazh

BDI selia

BDI përshëndet dhe mirëpret Vendimin ekzekutiv të Presidentit Bajden për Marrëveshjen e Ohrit dhe të Prespës

gordana siljanovska davkova

Me sukses është shmangur një skandal eventual! Siljanovska në Samitin në Shkup e shmangu përdorimin e emrit të shtetit

fronti evropian vlen

Sondazhi i fundit i IPSOS: Koalicioni Vlen 7,8%, Fronti 6,9% (Foto)

ali ahmeti

Ahmeti: Të mos përsërisim gabimet e së kaluarës, ky shtet mund të qëndrojë vetëm në mirëkuptimin në mes shqiptarëve dhe maqedonasve

derivate nafta dizeli benzin

Nga mesnata, shtrenjtohen derivatet e naftës

buka-market

Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: Na shtrenjtojnë kafshatën e gojës

INFO

NA NDIQ