Pritje të gjata për regjistrim në kopshtet e fëmijëve, ndërsa fëmijët e regjistruar nuk shkojnë nga frika e virusit

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

09/02/2022

Kopshtet në vend janë hapur prej një viti e gjysmë me protokolle të posaçme për shkak pandemisë, për t’u kujdesur për fëmijët. Drejtorët e disa kopshteve me të cilat folëm thanë se në disa kopshte nuk ka hapësirë ​​të mjaftueshme për të pranuar të gjithë fëmijët, ndaj listat e pritjes janë të mbushura, dhe nga ana tjetër prindërit që kanë regjistruar fëmijët e tyre kanë frikë t’i dërgojnë për shkak të virusit korona, rapMeta.mkorton , transmeton Portalb.mk.

Elena Ustamitova, drejtoresha e “Buba Mara” në Aerodrom, tha se kopshtet punojnë duke respektuar të gjitha protokollet. Në këtë kopsht ka mjek që është në komunikim me prindërit në rast se ndonjëri fëmijë shfaqë ndonjë simptomë.

“Përpara shkollave fillimisht u hapën kopshtet. Nuk kemi ndonjë problem të veçantë. Higjiena është në nivelin më të lartë, ne vazhdimisht flasim me prindërit, gjegjësisht i paralajmërojmë që fëmijët të jenë të shëndoshë kur i sjellin në kopshte. Nëse kanë simptoma duhet të reagojnë. Ne si kopsht i respektojmë protokollet e pranimit të fëmijëve, kështu që kur vijnë fëmijët secili grup ka hyrjen e vet”, tha Ustamitova.

Sipas rregullave, në grupet e kopshteve mund të kujdesen deri në 15 fëmijë, ndërsa në grupet ku ka fëmijë nga 2 deri në 6 vjeç mund të jenë maksimumi 25 fëmijë.

“Në baza mujore me ekipin e ekspertëve bëjmë analizë dhe nëse vërejmë mungesa të fëmijëve për një kohë të gjatë atëherë reagojmë. Ka gjithmonë një arsye të pranueshme për mungesat e fëmijëve, më shpesh ato ndodhin për shkak të problemeve shëndetësore. Nuk kemi fëmijë që zënë vend dhe nuk vijnë në kopsht”, shtoi drejtoresha.

Nade Girovska, drejtoresha e kopshtit “Orce Nikolov” në komunën e Karposhit, thotë se të gjitha protokollet kanë mbetur të njëjta, edhe se është rritur numri i fëmijëve në grupe.

“Ka interesim te prindërit. Ata kërkojnë që t’i regjistrojnë fëmijët e tyre në kopsht, por shumë prej tyre ende kanë frikë nga virusi, ndaj shumë prej fëmijëve edhe pse janë të regjistruar nuk vijnë. Numri i përgjithshëm i fëmijëve që mund të pranojmë në kopsht sipas protokollit është 440”, tha Girovska.

Në kopshte vëmendje të veçantë i kushtohet higjienës dhe ushqyerjes së fëmijëve. Në rast se rezulton ndonjë kujdestare pozitiv, i gjithë grupi duhet të shkojë në izolim. E njëjta gjë është në rast se ka një fëmijë pozitiv, edhe atëherë duhet të reagojmë, duke u izoluar i gjithë grupin.

Maja Ristovska, drejtoresha e kopshtit “Rosica” tha se zakonisht në të kaluarën ka pasur mungesa që kanë zgjatur më shumë, por që gradualisht fëmijët kthehen në kopshte.

“Çdo vit gjatë kësaj periudhe numri i fëmijëve është i zvogëluar, por tani këto ditë numri i mungesave është rritur. Mungesa nuk ndodh vetëm për shkak të kovidit, pasi ka edhe ftohje dhe viruse të tjera. Janë gati 300 fëmijë në listën e pritjes në kopshtin tonë që nuk mund t’i regjistrojmë. Me protokollin tani nuk guxojmë të pranojmë më shumë fëmijë sesa pritej. Por, së shpejti do të hapen tri grupe të reja në “Detelinka”, kështu që një pjesë e këtij problemi do të zgjidhet”, tha Ristovska.

TË FUNDIT
53 minuta
Gashi: Me VMRO-në kemi biseduar për t’i përfunduar projektet shqiptare që janë nisur me vite
2 orë
U përpoqën, por nuk arritën – S’ka takim Siljanovska-Radev në Vatikan
3 orë
Stadiumi i Tetovës përplas Qeverinë me Komunën
3 orë
Spaskovski: Sjellja e partnerit të koalicionit, BDI-së, ka ndikuar në rezultatin e keq zgjedhor të LSDM-së
4 orë
Fillon debati për miratimin e propozim-rezolutës për gjenocidin në Srebrenicë

ME TE LEXUARA

1 ditë
VLEN në qeveri/ Aleanca për Shqiptarët me dy ministri
11 orë
Dimitreivski: Mbi 80% e amvisërive në Kumanovë kanë ujë, rekomandohet që uji që shfrytëzohet për pije të vlohet
1 ditë
Në UT u mbajt Simpoziumi V Shkencor “Gjurmë në kohë”
5 orë
Pas dorëheqjes së Kovaçevskit, LSDM-ja fillon përgatitjet për zgjedhjen e liderit të ri
1 ditë
Ngjarje e rëndë në Drenas: Burri rrah partneren e tij, ajo duke ikur goditet nga një veturë
22 orë
Qoku: Sa më e dobët BDI-ja, aq më të fortë shqiptarët
1 ditë
VLEN në qeveri/Alternativa kryeparlamentarin dhe një zv/kryeminstër
10 orë
Plagosja në Prizren, 11 persona të përfshirë në mosmarrëveshje
1 ditë
Zjarr në burgun e Idrizovës, katër gardian përfundojnë në toksikologji

LEXO MË SHUMË

Afrim Gashi

Gashi: Me VMRO-në kemi biseduar për t’i përfunduar projektet shqiptare që janë nisur me vite

Screenshot_20240523-132104~2

U përpoqën, por nuk arritën – S’ka takim Siljanovska-Radev në Vatikan

bilall kasami stadium

Stadiumi i Tetovës përplas Qeverinë me Komunën

oliver spasovski

Spaskovski: Sjellja e partnerit të koalicionit, BDI-së, ka ndikuar në rezultatin e keq zgjedhor të LSDM-së

srebrenica

Fillon debati për miratimin e propozim-rezolutës për gjenocidin në Srebrenicë

ziadin sela

Kujt i takon legjitimiteti pas rivotimit? Sela: Edhe fituesi në kampusin shqiptar duhet të marrë mandat

arber ademi

Si e humbi Fronti një deputet në Llërcë? Ademi: Nuk i pranojmë rezultatet! Ibrahimi: Ankesat të dërgohen në KSHZ

LSDM SDSM Kovacevski zecevic

Pas dorëheqjes së Kovaçevskit, LSDM-ja fillon përgatitjet për zgjedhjen e liderit të ri

KSHZ-Komisioni

Rivotimi/ VMRO s’ka vendosur për ankesa, Fronti Evropian do të ankohet për procesin e rivotimit në Llërcë

INFO

NA NDIQ