Punëtorët po ikin për shkak të rrogave të ulëta

Picture of ina-online
ina-online

05/04/2024

Sindikata e Sektorit Privat, Administrativ dhe Publik iu bashkua Konfederatës Organizative Sindikale të Maqedonisë. Kryetari i KOSM-së Marjan Risteski tregoi se do të dorëzojnë kërkesë në Qeverinë e ardhshme për të miratuar ligjin për marrëdhëniet e punës për sektorin publik dhe atë privat, që paga minimale të jetë më e lartë ose e njëjtë me vendet përreth.

Nënkryetari i Organizatës sindikale të Ndërmarrjes Qarkulluese Publike Shkup, Mexhit Idrizi, thotë se në këtë ndërmarrje ka mungesë të punëtorëve për shkak se ikin jashtë vendit.

I pyetur se a do ta mbështesin protestën që do ta mbajë LSM më 8 prill për punëtorët shëndetësorë që punojnë me kontratë, Risteski tha se ata gjithmonë i mbështesin, por shtoi se nuk janë ftuar nga ana e LSM-së./TV21

TË FUNDIT
8 orë
Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!
12 orë
Taravari: Po vjen koha e profesionistëve! Po vjen koha që të respektohet aftësia e secilit!
15 orë
Nesër vijojnë bisedimet mes VMRO-DPMNE dhe VLEN, në tryezë "kulaçi qeveritar"?
15 orë
Në gjimnazin e Ohrit nuk ka paralele në shqip
15 orë
Kurti: SHBA - aleate, mike e partnere historike (VIDEO)

ME TE LEXUARA

15 orë
Kurti: SHBA - aleate, mike e partnere historike (VIDEO)
15 orë
Në gjimnazin e Ohrit nuk ka paralele në shqip
15 orë
Nesër vijojnë bisedimet mes VMRO-DPMNE dhe VLEN, në tryezë "kulaçi qeveritar"?
12 orë
Taravari: Po vjen koha e profesionistëve! Po vjen koha që të respektohet aftësia e secilit!
8 orë
Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!
1 ditë
VIDEO/ Usyk kampion i padiskutueshëm, fiton ndeshjen e madhe ndaj Furyt
21 orë
“Bolton News”: Shqipëria mes destinacioneve më të mira dhe miqësore me buxhetin
20 orë
Eksperti amerikan zbulon pse Kurti nuk e bëri lëshimin e madh me Asociacionin: Ja çka do të ndodhë nëse i fiton zgjedhjet e reja

LEXO MË SHUMË

elizabet liz alen allen

Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!

arben taravari

Taravari: Po vjen koha e profesionistëve! Po vjen koha që të respektohet aftësia e secilit!

vmro vlen

Nesër vijojnë bisedimet mes VMRO-DPMNE dhe VLEN, në tryezë “kulaçi qeveritar”?

shkolle klase

Në gjimnazin e Ohrit nuk ka paralele në shqip

kurti liz allen alen

Kurti: SHBA – aleate, mike e partnere historike (VIDEO)

kina

Kina synon të shtrijë ndikimin politik në Maqedoninë e Veriut përmes ekonomisë

gordana siljanovska

Më 23 maj Siljanovska Davkova do ta realizojë vizitën e parë jashtë vendit

universiteti-i-tetoves-UT

Ministria e Arsimit injoron me zero denarë dy universitetet shqiptare për zhvillimin e resurseve laboratoroike

david kanin

Eksperti amerikan zbulon pse Kurti nuk e bëri lëshimin e madh me Asociacionin: Ja çka do të ndodhë nëse i fiton zgjedhjet e reja

INFO

NA NDIQ