Putini po humbet afër 1,000 ushtarë në Ukrainë çdo ditë, Inteligjenca Britanike sjell detajet, tregon pasojat për Rusinë

Picture of ina-online
ina-online

08/04/2024

Humbja e afro një mijë ushtarëve në ditë nuk po i ndalon rusët të ndërmarrin sulme masive në Ukrainë, tha ministria e mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar të dielën.

“Që nga fillimi i pushtimit në shkurt të 2022, forcat ruse kanë pësuar mesatarisht 658 humbje në ditë”, tha ministria e mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar në një postim në X, i cili përmbledh numrin e viktimave dhe të plagosurve rusë.

“Çdo vit ka parë një rritje në normën mesatare ditore të humbjes nga 400 në 2022, në 693 në 2023, në 913 deri në tremujorin e parë të 2024”, vazhdoi postimi.

“Rritja reflekton mbështetjen e vazhdueshme të Rusisë në masë për të mbajtur presionin në vijat e frontit ukrainas”.

Njoftimi i inteligjencës britanike vuri në dukje se numri i humbjeve ditore ruse pësoi një rënie të lehtë në mars.

Rënia e numrave, tha ministria e mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar, “korrespondon me më pak sulme të raportuara gjatë muajit të kaluar”.

“Reduktimi i operacioneve sulmuese ruse ka shumë të ngjarë të reflektojë një sërë faktorësh: një periudhë pushimi dhe rregullimi pas marrjes së Avdiivka dhe synimin për të reduktuar njoftimet për vdekje gjatë zgjedhjeve ruse”, thuhet në postim.

Kjo nuk është hera e parë që numri i viktimave ruse vihet në qendër të vëmendjes.

Ndryshe në janar, një komandant ukrainas i tha CNN se Rusia po shtonte sulmet e tyre “pa ndalim me njerëz”.

“Sulm pas sulmi, pa ndalur. Nëse vrasim 40 deri në 70 prej tyre me dronë brenda një dite, të nesërmen ata rinovojnë forcat e tyre dhe vazhdojnë të sulmojnë”, tha komandanti.

Nevoja e pangopur për më shumë trupa nënkuptonte se Rusisë i është dashur të prekte të burgosurit për të nxitur përpjekjet e tyre të luftës.

Në fakt, ushtria ruse ka rekrutuar aq shumë të burgosur, saqë iu desh të mbyllte disa prej burgjeve të saj për të “optimizuar dhe kursyer para”.

Por fokusi i ngushtë në bashkimin e trupave për luftën mund të ketë implikime afatgjata në ekonominë e Rusisë.

Lufta në Ukrainë e ka lënë Rusinë me një mungesë të madhe të fuqisë punëtore.

Në dhjetor, Instituti Ekonomik i Akademisë Ruse të Shkencave tha se ekonomisë ruse i mungonin rreth 5 milionë punëtorë.

TË FUNDIT
3 orë
Pa vullnet politik nuk mund të ketë reforma në gjyqësor
5 orë
Greqia luftë në dy fronte! Bllokim të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në rrugën drejt anëtarësimit në BE
5 orë
S’ka takime mes grupeve për formimin e Qeverisë, palët diskutojnë brenda radhëve të veta
5 orë
Takimi i Presidentes Siljanovska Davkova me ambasadorin britanik Metju Loson
8 orë
Ulen çmimet e derivateve të naftës në Maqedoni

ME TE LEXUARA

9 orë
Pamjet me dron tregojnë vendin e rrëzimit të helikopterit, ku vdiq presidenti i Iranit
1 ditë
Në gjimnazin e Ohrit nuk ka paralele në shqip
8 orë
Qeveria me njoftim: Qytetarët të mos bien pre e mashtrimeve, nuk kemi dërguar mesazhe për kompensim
1 ditë
Nesër vijojnë bisedimet mes VMRO-DPMNE dhe VLEN, në tryezë "kulaçi qeveritar"?
8 orë
Ulen çmimet e derivateve të naftës në Maqedoni
1 ditë
Taravari: Po vjen koha e profesionistëve! Po vjen koha që të respektohet aftësia e secilit!
5 orë
Takimi i Presidentes Siljanovska Davkova me ambasadorin britanik Metju Loson

LEXO MË SHUMË

GJYKATA

Pa vullnet politik nuk mund të ketë reforma në gjyqësor

mico-1

Greqia luftë në dy fronte! Bllokim të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në rrugën drejt anëtarësimit në BE

vmro vlen negociata

S’ka takime mes grupeve për formimin e Qeverisë, palët diskutojnë brenda radhëve të veta

metju

Takimi i Presidentes Siljanovska Davkova me ambasadorin britanik Metju Loson

derivate nafta dizeli benzin

Ulen çmimet e derivateve të naftës në Maqedoni

qeveria

Qeveria me njoftim: Qytetarët të mos bien pre e mashtrimeve, nuk kemi dërguar mesazhe për kompensim

ebrahim raisi

Pamjet me dron tregojnë vendin e rrëzimit të helikopterit, ku vdiq presidenti i Iranit

BE bruksel EU Bashkimi Evropian Unioni

Komisioni Evropian fton Shkupin dhe Athinën t’i përmbahen marrëveshjes për ndryshimin e emrit

zgjedhjet-maqedoni

Rivotim në shtatë vendvotime në njësinë e pestë dhe të gjashtë zgjedhore të mërkurën

INFO

NA NDIQ