Shqiptarët në Maqedoni do të jenë të barabartë vetëm kur gjuha shqipe të jetë zyrtare në çdo cep

ina-online
ina-online

29/01/2024

shkruan: Uk Lushi

Dhe si zakonisht shqiptarët mashtrohen me hi syve. Çfarë arritje qenka Talat Xhaferi KM procedural dhe noterial kur shqiptarët janë 40% e popullatës dhe gjuha shqipe nuk është gjuhë zyrtare në krejt Maqedoninë Veriore?

Si mund mashtrohen shqiptarët me spaleta marrëveshjesh të establishmenteve etnike klanore kur barazia qëndron në organet e shtetit dhe institucionet ku shqiptarët nuk janë të përfaqësuar dhe shpesh fare të pranishëm?!

Ju kujtohet Dritan Abazoviqi nga Ulqini? Çka bëri ai për shqiptarët? Asgjë. Ashtu si Dritan Abazoviqi edhe Talat Xhaferi do të kryej ca punë që çojnë ujë në mullirin e çdokujt përveç të shqiptarëve kurse shqiptarëve do të na mbetet vetëm dalldia e tribuve që ngazëllehen nga shkëlqimi i pasqyreve dhe xhinglave.

Shqiptarët në Maqedoni do të jenë të barabartë vetëm kur të jenë komb shtetformues, kur gjuha shqipe të jetë zyrtare në çdo cep të Maqedonisë dhe kur shqiptarët të kenë çdo të drejtë sikur maqedonasit sllavë.

Për këto shqiptarët duhet të japin 1 milionë Talatër e Ali Ahmetër.

Uk Lushi është opinionist dhe veprimtar shqiptaro-amerikan. Këtë shkrim e ka publikuar në profilin e tij zyrtar në Facebook.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

auto_donald-trump-oval-office1550229304

Gjykata vendosi, Trump mund të mbetet në garë

Manastiri Banjskes zvecan

Rexhaj: Ja kush na kishte paralajmëruar më herët për sulmin në Banjskë

blerim shala

Kërcënimet e tërthorta të Serbisë për Kosovën

Baza ajrore Kucove

Baza e NATO-s në Kuçovë merr jehonë, Rama paralajmëron edhe bazën detare

UT Universiteti tetoves

VLEN: BDI nxori në rrugë elitën intelektuale shqiptare

rasti-Sopotit

Sopoti – 21 vjet, rast klasik i montuar, 12 banorë me 156 vite burg, 6 agjentët fajtorë kurrë nuk u përgjigjën!

Koridori-8-10d

Fati i zi i 10 projekteve kapitale në rajonet shqiptare në Maqedoni

shqiper kosov

Filloi zgjerimi dhe asfaltimi i rrugës që e lidh Kosovën me Shqipërinë

thumbs_b_c_9349a89cefb82dd84330a3a5dea34148

Përurohet baza ajrore e NATO-s në Shqipëri

INFO

NA NDIQ