Simeone fajëson gjyqtarin për humbjen nga Reali

Iliria News Agency
Iliria News Agency

27 Janar, 2023

Pas përfundimit të derbit të Madridit, me humbjen nga Colchoneros (1-3) dhe me pasojë eliminimin, në çerekfinale, të Kupës së Mbretit, trajneri argjentinas i Atlético Madridi, Diego Pablo Simeone, fajësoi arbitrin për rezultatin përfundimtar të ndeshjes.

Duke folur pas ndeshjes, trajneri 52-vjeçar lavdëroi skuadrën e tij për paraqitjen e mirë duke thënë:

“Pashë një ekip që konkurronte jashtëzakonisht mirë, por kishte detaje që mund të jenë pro ose kundër dhe që kushtëzojnë gjithçka, por askujt nuk i intereson. Është një realitet”.

Për diferencën në cilësi mes pjesës së parë dhe të dytë, argjentinasi komentoi, pa harruar të përmendë edhe arbitrimin:

“Real Madrid filloi të luante. Është një ekip që luan mirë dhe ndërton aksione të rrezikshme. U mbrojtëm shumë mirë deri në golin e Rodrygos. Së pari, megjithatë, ka një lëvizje vendimtare, e cila është e Ceballos, një faull që mund të kishte rezultuar në kartonin e dytë të verdhë për lojtarin e Real Madridit. Kalon pa u vënë re dhe askujt nuk i intereson. Ai (Dani Ceballos) arriti të na lërë njëmbëdhjetë kundër dhjetë, me 0-1 dhe, e përsëris, askujt nuk i intereson. Këto janë detaje kyçe. Pas kësaj, Savic u përjashtua në kohën shtesë, por ne ende donim të barazojmë rezultatin. Ne dhamë gjithçka dhe kjo na bën të qetë. Më mbush me krenari që luftuam kaq mirë. Natyrisht, ne donim të fitonim dhe tani kemi vetëm ligën.”, theksoi tutje Simeone.

Për arbitrin, Simeone tha: “Unë do t’ju them [duke iu drejtuar gazetarit] atë që i thashë arbitrit. E pyeta nëse kishte ndonjë problem personal me Morata-n, sepse ai nuk akordonte faullet. Është e vërtetë që ndonjëherë Morata e tepron në disa raste, por nuk ka akorduar asnjë.

Përsa i përket vazhdimit të sezonit, argjentinasi u tregua i prerë: “Kam vetëm një gjë në mendje dhe ajo është të punoj me entuziazëm, duke dhënë maksimumin që nga dita kur erdha deri në momentin e largimit. Do të përpiqem të bëj më të mirën deri sa të vijë ajo ditë”.

Koha për t’i thënë lamtumirë Atléticos, megjithatë, nuk u zbulua nga Simeone: “Në një moment do të vijë”, shtoi Simeone.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

rashica

Rashica me Galatasarayn fiton titullin, feston me flamurin e Kosovës

benzema

Benzema, ofertë nga Arabia Saudite, do të fitojë sa Ronaldo

xhaka-ardon-jashari

Tre futbollistë shqiptarë ftohen nga Zvicra

luis-enrique-enrike

Napoli në bisedime me Luis Enrique

arsenal

PSG kërkon Odegaardin nga Arsenali

novak-gjokovic

Federata e Tenisit e Kosovës kërkon dënimin e Djokovicit

mourinho

Mourinho: Vetëm klubet me histori të madhe luajnë dy finale evropiane

Toni_kroos_reuters1551948022

Kroos te Real Madrid sezonin e ardhshëm, zbulon se një bashkëlojtar po largohet nga Bernabeu

busquets-buskec

Barcelona është gati të bëj një ofertë të çmendur për mesfushorin brazilian

INFO

NA NDIQ