Superkupa e Italisë, sfidë e çmendur

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

18/01/2023

Sot në orën 20:00, në “King Fahd Stadium” dhe nën gjykimin e arbitrit italian Maresca, dërbi i Milanos do të luhet në finalen e Superkupës së Italisë, ku Milan dhe Inter do të përballen për të ngritur trofeun e parë të vitit 2023.

Derbi i Milanit, i njohur si Derby della Madonnina, sheh Milanin dhe Interin të përballen në Superkupën e Italisë për herë të dytë, megjithëse ky do të jetë takimi i tyre i parë në Arabinë Saudite, duke i dhënë një dimension të ri këtij rivaliteti historik. Milani është në kërkim të trofeut, por ardhja e Interit si mbajtës aktual i Superkupës ndoshta e ndërlikon atë.

Pasi pasoi një dalje të hershme nga Kupa e Italisë në duart e Torinos me një barazim 2-2 kundër Leçe-s, në të cilin ata zmbrapsën 2-0 në pushim, Milani mund të ndiejë se tani nuk është koha ideale për të udhëtuar në Arabinë Saudite.

Interi ka një nxitje shtesë për të përsëritur fitoren e sezonit të kaluar në Superkupë sidoqoftë, pasi duke bërë një gjë të tillë do të barazonte shtatë fitoret e Milanit në kompeticion, por ata ka të ngjarë t’i ndërpritet puna pasi kampionët në fuqi të Kupës së Italisë kanë fituar vetëm një nga pesë përballjet direkte të fundit. Megjithatë, ata u ngrohën për këtë ndeshje me një rezultat më të mirë se rivalët e tyre, duke kaluar ngushtë me Veronën 1-0 për të zgjatur ecurinë e tyre të pamposhtur në gjashtë ndeshje (5 fitore dhe 1 barazim).

Megjithatë, ka shqetësime, dhe tekniku Simone Inzaghi është ankuar për listën e mbushur me ndeshje që e ka lënë skuadrën e tij pak të lodhur. Inzaghi këmbëngul se skuadra e tij “duhet të vazhdojë ta marrë ndeshjen një nga një dhe të shpresojë të rikthejë më shumë lojtarë në gjendje të plotë, në mënyrë që të kemi opsione”, por përpara atij që është edicioni i 234-të i një prej derbit më të luajtur në botë.

TË FUNDIT
8 orë
Lëndimet, Turqia humb lojtarin e katërt në “EURO 2024”?!
10 orë
“Do të ishte qesharake”, Kroos: Nëse nuk e mendoja suksesin, nuk do të isha kthyer
11 orë
Gennaro Gattuso del sërish në skenë, do të ulet në stolin e Hajduk Splitit
11 orë
Mediat italiane analizojnë Shqipërinë, ja si e vlerësojnë ato ekipin e Sylvinhos!
11 orë
Thiago Motta zyrtarizohet si trajneri i Juventus

ME TE LEXUARA

11 orë
Gennaro Gattuso del sërish në skenë, do të ulet në stolin e Hajduk Splitit
10 orë
“Do të ishte qesharake”, Kroos: Nëse nuk e mendoja suksesin, nuk do të isha kthyer
1 ditë
Kombëtarja “top”, asnjë kuqezi s’ka lëndime
8 orë
Lëndimet, Turqia humb lojtarin e katërt në “EURO 2024”?!
1 ditë
Guardiola: Këto janë shtetet favorite në EURO 2024
1 ditë
EURO 2024: Disa fakte për Kampionatin Evropian në Gjermani
1 ditë
Chelsea bën marrëveshje me Aston Villan, merr sulmuesin dhe jep mesfushorin?
1 ditë
Real Madridi synon Theo Hernandezin nëse dështon transferimi i Davies
22 orë
Ndeshja Shqipëri-Itali me DJ dhe në ambient të hapur në Kumanovë

LEXO MË SHUMË

kombetarja turke turqia

Lëndimet, Turqia humb lojtarin e katërt në “EURO 2024”?!

toni kroos kros

“Do të ishte qesharake”, Kroos: Nëse nuk e mendoja suksesin, nuk do të isha kthyer

Gennaro Gattuso

Gennaro Gattuso del sërish në skenë, do të ulet në stolin e Hajduk Splitit

kombetarja-kuq-e-zi

Mediat italiane analizojnë Shqipërinë, ja si e vlerësojnë ato ekipin e Sylvinhos!

Thiago Motta

Thiago Motta zyrtarizohet si trajneri i Juventus

kombetarja kuq e zi

Kuqezinjtë të motivuar për Europianin/ Laçi: Mezi presim të zbresim në fushë

kombetarja

Ndeshja Shqipëri-Itali me DJ dhe në ambient të hapur në Kumanovë

belingam real madrid

Real Madridi synon Theo Hernandezin nëse dështon transferimi i Davies

CHelsea

Chelsea bën marrëveshje me Aston Villan, merr sulmuesin dhe jep mesfushorin?

INFO

NA NDIQ