Thaçi: Mickoski po më lutë, por ëndërr mos të shoh se e lë Ali Ahmetin dhe Frontin

Picture of ina-online
ina-online

06/05/2024

Kryetari i PDSH-së, Menduh Thaçi, është i ftuar në “Pressing” të T7, të hënën, dy ditë para zgjedhjeve parlamentare në Maqedoninë e Veriut.

AI ka thënë se është lutur nga Kryetari i VMRO-DPMNE-së, Hristjan Mickoski që t’i bashkohet atij.

Por, Thaçi ka thënë se nuk do të lë Frontin Evropian e as Ali Ahmetin.

Madje ka thënë se këtë “as mos ta shoh ëndërr”, kreu i VMRO, Mickoski.

“Mickoski i është bërë me dije nga unë, ëndërr mos të sheh që unë largohem nga Fronti ose Ali Ahmeti. Ia kam bërë me dije, për këtë ka dalë në foto me këta nuk ka mundur me mua. Nuk jam unë romantik as folklorik, jam politikan i vjetër”, ka thënë ai.

Thaçi ngre alarmin nëse pushtetin e bën VMRO-DPMNE dhe VLEN

Kryetari i PDSH-së, Menduh Thaçi, duke komentuar nëse pushtetin e merr koalicioni VMRO-DPMNE – VLEN tha se kjo qeverisje i hap përcaktime tjera shqiptarëve të Maqedonisë së Veriut.

“Çfarëdo lloj variante e qeverisjes së tillë do t’i hap përcaktime tjera shqiptarëve të Maqedonisë, platformën e tyre e cila nuk është e re i ka 30 vjet, autonomi, federatë, konfederatë që duket pak më e kapshme për Kosovën ose Zajednicë”, tha ai në Pressing.

“Bashkësia e Komunave të Shqiptarëve që do të thotë mirëdita fatkeqësi për Maqedoninë. Jam i bindur që Bashkësia Ndërkombëtare nuk do të lejojë që të vijë deri te kjo”, u shpreh Thaçi.

 

TË FUNDIT
12 minuta
Të shtunën fillon provimi i maturës shtetërore në Maqedoni
25 minuta
Arrestohet 42-vjeçari nga Gostivari, kërkohej për vuajtjen të dënimit me burg
28 minuta
Snopçe: BDI-ja në një vijë me Levicën, kundërshtuan zgjedhjen e kryeparlamentarit shqiptar
31 minuta
Deklaratat e Izet Mexhitit, Murat për TV21: Ne ngelemi në Frontin Europian! VLEN të përgjigjet për deklaratat nacionaliste
1 orë
VMRO: Për 13 ditë nuk punojnë sallat e operimit në kirurgji

ME TE LEXUARA

1 ditë
Kasami: Fronti Evropian të luaj rol konstruktiv në opozitë
3 orë
Deputetja e LSDM-së dorëzon ankesë kundër Afrim Gashit: Betimin e lexoi fillimisht në gjuhën shqipe
22 orë
Ja në cilat komuna të Maqedonisë së Veriut do të ketë zgjedhje të parakohshme komunale
15 orë
Visar Ademi: Për fat të keq në 20 vitet e kaluara politikanët shqiptarë më tepër kanë shikuar llogaritë e tyre bankare se sa të drejtat tona
1 ditë
LLoga: Dhuna e numrave nga komuniteti shumicë në Maqedoninë e Veriut ka dhuruar vetëm pasoja për shqiptarët

LEXO MË SHUMË

matura-shteterore-provimi

Të shtunën fillon provimi i maturës shtetërore në Maqedoni

Arrestim_Pranga-780x468-1

Arrestohet 42-vjeçari nga Gostivari, kërkohej për vuajtjen të dënimit me burg

halil snopce

Snopçe: BDI-ja në një vijë me Levicën, kundërshtuan zgjedhjen e kryeparlamentarit shqiptar

Screenshot_20240530-120957~2

Deklaratat e Izet Mexhitit, Murat për TV21: Ne ngelemi në Frontin Europian! VLEN të përgjigjet për deklaratat nacionaliste

Klinika-Shkup

VMRO: Për 13 ditë nuk punojnë sallat e operimit në kirurgji

hiv sida

ISHP: Epidemi e SIDA-s tek një grup i caktuar i popullsisë në vend

zjarrfikes

Shpërthen zjarr në kazermën “Gjorçe Petrov” në Shkup

Prokuroria

Sot fillon seanca për zgjedhjen kryetarit të ri të Gjykatës Kushtetuese në RMV

Bisera Kostadinovska Stojçevska

Deputetja e LSDM-së dorëzon ankesë kundër Afrim Gashit: Betimin e lexoi fillimisht në gjuhën shqipe

INFO

NA NDIQ