Vidhen dhe dëmtohen bustet në Strugë

Iliria News Agency
Iliria News Agency

20 Prill, 2023

Busti i poetit maqedonas Sllavko Janevski është zhdukur piedestali si pjesë e Rrugës së poetëve afër lumit Drin në Strugë. Po ashtu edhe bustet e poetëve Aco Shopov dhe Sergen Esenin janë dëmtuar duke u përpjekur për t’i shqyer.

Vjedhja në stacionin policor në Strugë është denoncuar nga drejtori i MSP-së, Todorçe Tasevski.

“Ne dënojmë ashpër aktin vandal të vjedhjes së bustit të poetit tonë të shquar Slavko Janevski, si dhe tentativën për të vjedhur bustet e poetëve Aco Shopov dhe Sergej Esenin.Ngjarja është denoncuar në polici, dhe presim të gjenden autorët e këtij vandalizmi”, thuhet në reagimin e Komunës së Strugës.

Ata shtojnë se bustet e poetëve Aco Shopot dhe Sergej Esenin do të zhvendosen përkohësisht deri sa të kryen punët teknike për fiksimin e tyre më të fortë në piedestale.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

grubi opinion

Grubi për “Opinion”: Albin Kurti të merr “mësim” nga Ali Ahmeti

besar-durmishi

Durmishi: Grubi paska ardhur në Tetovë që të mësohet si shtrohet asfalti! (FOTO)

ambulanca shqiperi

Shqipëri, humb jetën në lokal 60-vjeçari nga Maqedonia e Veriut, dyshimet e para

edi rama

Rama i përkrah kërkesat e BE-së për veriun: Shpresoj të përfundoj ky konflikt absurd

borell vjosa osmani vucic macron scholz

Edhe Borrell kërkon zgjedhje: Nëse nuk zbatohen tri kërkesat, do të ketë pasoja serioze

biden rrezohet

VIDEO/ Rrëzohet në tribunë Presidenti i SHBA-së Joe Biden

kiev-naten

Rusia sulmon Kievin me raketa

Rrahim musliu

Arrestohet mërgimtari në Serbi vetëm pse mbante flamurin kuq e zi

shqiptaret maqedoni perfaqesuesja

Tetë shqiptarë në listën e Maqedonisë për ndeshjet e muajit qershor (LISTA)

INFO

NA NDIQ