Zgjedhjet presidenciale, kandidatët në takime me qytetarë

Picture of INA
INA

28/04/2024

Kandidatja për presidente Gordana Siljanovska Davkova pret, siç thotë, fitore edhe më të madhe në raundin e dytë. Ajo nga Rostusha i tha kundërshtarit që të mendojë, se përse qytetarët nuk e votuan, në vend që të deklarojë se tani gjithçka fillon nga zeroja.

“Mund të ishte parashikuar, por për modesti thoshim se “fitorja do të jetë e fortë”. Jam e bindur dhe e habitur prej tyre, sepse është profesioni im dhe di të operoj me numrat e zgjedhjeve, e di se çfarë do të ndodhë dhe është shumë qesharake të thuash që “po, po, gabuam, por tani do të korrigjojmë veten. Rezultati tregon absolutisht se ata nuk kanë asnjë shans për t’u rikuperuar”, tha Gordana Siljanovska Davkova – kandidate për presidente.
Nga ana tjetër, kandidati Stevo Pendarovski nga Ohri tha se edhe ai edhe struktura aktuale politike kanë bërë gabime, por kanë punuar ekskluzivisht në interes të qytetarëve. Pendarovski shprehu keqardhjen që në vend se VMRO-DPMNE-ja të kërkonte falje për 27 prillin, kandidatja e tyre paralajmëron amnisti.

“Pas shtatë vjetësh, sillesh sikur asgjë nuk ka ndodhur. Në popull thuhet “të bëhesh se nuk din asgjë” dhe të kërkosh pushtet që të njëjtët njerëz që hynë brenda. Shprehimisht personi numër dy atje, numri tre, numri pesë, kandidatë për deputetë, bartës të listave, ishin po ata që morën pjesë në atë gjë, dhe ne nga kjo anë në fjalorin e tyre jemi dhunues. Ata ishin patriotë që mbronin Maqedoninë dhe ne donim ta shkatërronim. Pra, gjithçka është e kundërta e asaj që është vërtetuar në proceset gjyqësore”, u shpreh Stevo Pendarovski – kandidat për president.

Diferenca mes dy kandidatëve në raundin e parë ishte mbi 182 mijë vota./Alsat.mk

TË FUNDIT
1 orë
Taravari: Shqiptarët do të kenë kryeparlamentarin e gjashtë ministri (VIDEO)
2 orë
Salihu mbështetje nga bashkëatdhetarët në Padova
3 orë
Ilir Meta: Ja pse e mbështeta VMRO-DPMNE-në?
4 orë
VLEN: Ali Ahmeti e ka humbur kontrollin, i bëjmë thirrje të bëhet opozitë konstruktive
5 orë
Gashi për bisedimet me VMRO-në për qeveri: Bukur mirë, në rrugë të mbarë

ME TE LEXUARA

7 orë
Presidentja e sapozgjedhur nisi me zgjedhjen e stafit, sa kuadro shqiptare do jenë?!
6 orë
Kurti priti krerët e koalicionit VLEN, i uroi për fitoren dhe rezultatin zgjedhor
24 orë
Rivotim në Zhelinë, Gjykata vendosi, VLEN: Drejtësia fitoi
5 orë
Gashi për bisedimet me VMRO-në për qeveri: Bukur mirë, në rrugë të mbarë
16 orë
Paradite mot me diell dhe i ngrohtë, pasdite në disa pjesë të Maqedonisë së Veriut pritet shi dhe bubullima
4 orë
VLEN: Ali Ahmeti e ka humbur kontrollin, i bëjmë thirrje të bëhet opozitë konstruktive

LEXO MË SHUMË

Arben Taravari

Taravari: Shqiptarët do të kenë kryeparlamentarin e gjashtë ministri (VIDEO)

IMG_2207

Salihu mbështetje nga bashkëatdhetarët në Padova

meta

Ilir Meta: Ja pse e mbështeta VMRO-DPMNE-në?

vlen gashi kasami mexhiti taravari

VLEN: Ali Ahmeti e ka humbur kontrollin, i bëjmë thirrje të bëhet opozitë konstruktive

Screenshot-31

Gashi për bisedimet me VMRO-në për qeveri: Bukur mirë, në rrugë të mbarë

IMG_2195

Kurti priti krerët e koalicionit VLEN, i uroi për fitoren dhe rezultatin zgjedhor

Gordana Siljanovska Davkova

Presidentja e sapozgjedhur nisi me zgjedhjen e stafit, sa kuadro shqiptare do jenë?!

Screenshot_2024-05-18-15-32-20-219_com.android.chrome-edit

Fronti Europian mund t’i humbë dy deputetë? Ahmeti: I dimë në detaje marrëveshjet në podrumet e kuqe

IMG_2192

Deputetja shqiptare do ta udhëheq seancën konstituive të përbërjes së re parlamentare

INFO

NA NDIQ