Ahmeti nga Tirana: Pa shqiptarët s’ka Maqedoni!

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

10/01/2023

Pas takimit me kryeministrin Rama dhe krerët e partive politike shqiptare në Maqedoni, kreu i BDI-së Ali Ahmeti deklaroi se takimi është realizuar në frymë pozitive dhe vëllazërore.

Sipas tij, e ardhmja e dy vendeve është në BE dhe sfidat që i presin në këtë periudhë janë të përbashkëta.

Kjo fazë, sipas Ahmetit, është shumë e vështirë.

Ahmeti vuri theksin edhe tek largimi i rinisë nga Maqedonia, por edhe nga Shqipëria drejt vendeve të Evropës. Për këtë, ai theksoi se duhet të përafrohen standardet e të dyja vendeve me ato të vendeve të BE-së.

Ahmeti përsëriti sërish se Lëvizja Besa nuk ka bërë mirë që nuk ka marrë pjesë në takim, duke e cilësuar këtë veprim të Besës si “papjekuri politike”.

BB Media
Ndryshimet kushtetuese, sipas Ahmetit, nuk e dëmtojnë identitetin maqedonas, përkundrazi e forcojnë atë.

“Pa shqiptarë, s’ka Maqedoni”, tha mes tjerash Ahmeti.

TË FUNDIT
10 orë
VMRO dhe VLEN vazhdojnë në ndarjen e "kulaçit" qeveritar, në tryezë edhe dogana, MEPSO dhe Ndërmarrja e Rrugëve
11 orë
Krijohet makina e parë në Maqedoni – Studentët do të garojnë në garë botërore (VIDEO)
11 orë
Nano Ruzhin: Mandatari pa vizion të qartë
11 orë
Maqedonia e Veriut në hall për gjykatës, qytetarët me vite kërkojnë epilog për lëndët tyre
11 orë
Fronti Evropian parashtron ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë

ME TE LEXUARA

14 orë
Osmani: Mosrespektimi i vullnetit kthen “shumicën” para Marrëveshjes së Ohrit!
11 orë
Ekspertët, digjitalizimi në Maqedoni është i domosdoshëm jo vetëm për anëtarësim në BE, por edhe për zhvillimin ekonomik
21 orë
Myftiu i Beogradit thotë se kombi serb nuk është gjenocidal: Serbia ime nuk e meriton këtë
14 orë
Policia e Maqedonisë thotë se e arrestoi, Fero duke shijuar kafe në Shkup
11 orë
Fronti Evropian parashtron ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë
21 orë
Haradinaj: Kurti po do zgjedhje, sepse u ka premtuar ndërkombëtarëve....
12 orë
Petrovska: Për presidenten Maqedonia nuk ka emër

LEXO MË SHUMË

vmro vlen negociata

VMRO dhe VLEN vazhdojnë në ndarjen e “kulaçit” qeveritar, në tryezë edhe dogana, MEPSO dhe Ndërmarrja e Rrugëve

makine elektrike studentet

Krijohet makina e parë në Maqedoni – Studentët do të garojnë në garë botërore (VIDEO)

nano ruzin

Nano Ruzhin: Mandatari pa vizion të qartë

Drejtesi gjyqi prokurori

Maqedonia e Veriut në hall për gjykatës, qytetarët me vite kërkojnë epilog për lëndët tyre

fronti evropian

Fronti Evropian parashtron ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë

digital sherbime digjitale

Ekspertët, digjitalizimi në Maqedoni është i domosdoshëm jo vetëm për anëtarësim në BE, por edhe për zhvillimin ekonomik

nena nga sllupcani

Ditën kur mbushi 17 vite granata ia mori jetën Jonuz Zymberit (VIDEO)

ismail jahoski jaoski ali ahmeti

Kompania e deputetit të BDI-së me 35 milionë euro nga tenderët e fituar nga shteti (FOTO)

tito josip broz

Festohet ditëlindja e “shokut Tito” në Maqedoni, prezantuan edhe shqiptarë!

INFO

NA NDIQ