Beqiri për EURONEWS: MË 8 maj duhet të ndëshkohet epidemia e egër e korrupsionit e ushtruar nga BDI dhe Fronti Europian

Picture of ina-online
ina-online

05/05/2024

Kaltrina Beqiri, kandidate për deputete e Koalicionit VLEN në nj.z. 6, në deklaratë për Euronews Albania tha se më 8 maj ka ardhur koha që qytetarët ta ndëshkojnë sistemin e egër të cilin me vite e ushtron BDI, e për momentin Fronti Europian.

Beqiri theksoi se Front Europian, për shkak të frikës nga humbja, përpiqet që përmes strukturave të policisë të bëjë presion ndaj qytetarëve për të votuar për Frontin e udhëhequr nga BDI.

“Koalicioni VLEN duhet të votohet kësaj radhe që të ndëshshkohet dhe të mos lejohet pasurimi i familjarëve të kryesis së BDI-së, qarkullon në rrjetet sociale dhe e dimë se ka arritur shuma e pasurimit të failjarëve të kryesisë së BDI-së, kjo duhet të ndalohet rreptësisht dhe të dalim njeherë e përgjithsmon nga Epidemia e korrupsionit e cila për moementin i ka rrënjët mjaftë të thella në republikën e Maqedonisë së Veriut”, deklaroi kandidatja për deputete Beqiri.
Ajo theksoi se VLEN mban llogari edhe për përfaqësimin dhe avancimin e plotë të gruas në politikë, qoftë në Kuvend por edhe në ekzekutiv.

“Përfaqësimi i Gruas në Koalicionin VLEN është i denjë dhe me kuadro të dëshmuar. Ne do të ndryshojmë vlerësimin e gruas në Kuvend. Ajo jo vetëm të shihet si numër statistikor, ose normë ligjore, por të jetë edhe pjesë e vendimmarrjeve, të jetë pjesë e propozim ligjeve, që zëri i saj të jetë i fuqishëm në Kuvendin e Maqedonisë së Veriur e jo të qëndrojë vetëm si numër për të plotësuar statistikat, ose si numër në hije”, theksoi mes tjerash, kandidatja për deputete nga VLEN, Kaltrina Beqiri.

TË FUNDIT
20 minuta
Të shtunën fillon provimi i maturës shtetërore në Maqedoni
33 minuta
Arrestohet 42-vjeçari nga Gostivari, kërkohej për vuajtjen të dënimit me burg
36 minuta
Snopçe: BDI-ja në një vijë me Levicën, kundërshtuan zgjedhjen e kryeparlamentarit shqiptar
39 minuta
Deklaratat e Izet Mexhitit, Murat për TV21: Ne ngelemi në Frontin Europian! VLEN të përgjigjet për deklaratat nacionaliste
2 orë
VMRO: Për 13 ditë nuk punojnë sallat e operimit në kirurgji

ME TE LEXUARA

23 orë
Meta uron Gashin, kryeparlamentarin e ri të Maqedonisë së Veriut
20 minuta
Të shtunën fillon provimi i maturës shtetërore në Maqedoni
18 orë
VMRO-DPMNE: Kacarska ka lënë një faqe të zezë në historinë e Gjykatën Kushtetuese
1 ditë
Ahmeti sot do ti shpalos hapat e ardhshëm të Frontit Evropian
4 orë
Gir: Jemi të gatshëm të punojmë me qeverinë e re dhe me të gjithë ata që mbështesin reformat
22 orë
MASH: Po dorëzohen tekstet shkollore të miratuara nga klasa e parë deri në të shtatën, nxënësit do t’i kenë të gjitha tekstet shkollore para fillimit të vitit të ri shkollor
16 orë
Qeveria e re do të shtohet me ministri të reja
1 ditë
Memeti do të tërhiqet nga Këshilli i Prokurorëve, lajmërohet se nuk do shkoj në mbledhje

LEXO MË SHUMË

matura-shteterore-provimi

Të shtunën fillon provimi i maturës shtetërore në Maqedoni

Arrestim_Pranga-780x468-1

Arrestohet 42-vjeçari nga Gostivari, kërkohej për vuajtjen të dënimit me burg

halil snopce

Snopçe: BDI-ja në një vijë me Levicën, kundërshtuan zgjedhjen e kryeparlamentarit shqiptar

Screenshot_20240530-120957~2

Deklaratat e Izet Mexhitit, Murat për TV21: Ne ngelemi në Frontin Europian! VLEN të përgjigjet për deklaratat nacionaliste

Klinika-Shkup

VMRO: Për 13 ditë nuk punojnë sallat e operimit në kirurgji

hiv sida

ISHP: Epidemi e SIDA-s tek një grup i caktuar i popullsisë në vend

zjarrfikes

Shpërthen zjarr në kazermën “Gjorçe Petrov” në Shkup

Prokuroria

Sot fillon seanca për zgjedhjen kryetarit të ri të Gjykatës Kushtetuese në RMV

Bisera Kostadinovska Stojçevska

Deputetja e LSDM-së dorëzon ankesë kundër Afrim Gashit: Betimin e lexoi fillimisht në gjuhën shqipe

INFO

NA NDIQ