“Ali Ahmetit nuk i falet mbështetja për Ballkanin e Hapur”, Nesho: BDI duhet të shkojë në opozitë

Picture of ina-online
ina-online

06/05/2024

Agim Nesho, diplomat dhe ish-ambasadori shqiptar në SHBA i ftuar në Debat nga Alba Alishani në A2 CNN, u shpreh se BDI e Ali Ahmetit në Maqedoninë e Veriut do të kalojë në opozitë pas zgjedhjeve të 8 majit.

Sipas diplomatit, Ali Ahmeti ka gabuar kur mbështeti Ballkanin e Hapur, pasi ai ishte në dëm të Kosovës.

“Cdo gjë ka kohën e saj, ka ciklin e saj, është një parti që edhe qëndrimi në opozitë do t’i bëjë mirë. Aq më tepër që Ali Ahmeti ka bërë një gabim fatal, përkrahja pa kushte e Ballkanit të Hapur, pasi dihej se interesat e Kosovës ishin të dëmtuara. Kjo gjë nuk i falej jo vetëm Ali Ahmetit, por edhe asnjë partie shqiptare. Kjo është ajo që pati një aktivizëm nga ana e Kosovës pasi ishte diçka e pafalshme”, tha Nesho.

Më 8 maj në Maqedoninë e Veriut do të mbahet raundi i dytë i zgjedhjeve presidenciale ku sipas të dhënave dhe bisedimeve të fundit, opozita maqedonase do të krijojë koalicion me opozitën shqiptare dhe kjo do të sillte rrëzimin e BDI-së nga pushteti.

TË FUNDIT
27 minuta
LSDM më 30 qershor do të zgjedh kryetarin e ri
1 orë
Ibrahimi: BDI të shkojë në opozitë, të mendojë dhe të reflektojë
2 orë
Deputeti Hisen Berisha prish aleancat serbo-arabe dhe rikthen Kosovën në qendër të vëmendjes
2 orë
Seancë e Bordit Ekzekutiv të LSDM-së për zgjedhjet e parakohshme brenda partisë për kryesinë e re
2 orë
Siljanovska: E respektoj Marrëveshjen e Prespës, deklaratën e kam nënshkruar me emrin aktual kushtetues

ME TE LEXUARA

11 orë
Banorët e Kumanovës ende pa ujë të pijshëm, presin rezultatet e analizave
1 ditë
Taravari para vendimit nëse do ta drejtojë Ministrinë e Shëndetësisë
9 orë
KSHZ ende në seancë pas ankesës së Frontit Evropian
17 orë
Ka ndërruar jetë njëri nga të plagosurit në Rrugën e Plastikave
4 orë
Bilall Kasami heq dorë nga mandati i deputetit
11 orë
Sejdiu: Është çështje e kryer, ndryshimet kushtetuese do të ndodhin!
1 ditë
VMRO-DPMNE i nisi negociatat me ZNAM – Stoillkovski: Ende nuk ka marrëveshje, bisedimet janë në frymë pozitive

LEXO MË SHUMË

LSDM SDSM

LSDM më 30 qershor do të zgjedh kryetarin e ri

zeqirija ibrahimi zeka

Ibrahimi: BDI të shkojë në opozitë, të mendojë dhe të reflektojë

hisen berisha

Deputeti Hisen Berisha prish aleancat serbo-arabe dhe rikthen Kosovën në qendër të vëmendjes

lsdm koalicioni

Seancë e Bordit Ekzekutiv të LSDM-së për zgjedhjet e parakohshme brenda partisë për kryesinë e re

Gordana Siljanovska Davkova

Siljanovska: E respektoj Marrëveshjen e Prespës, deklaratën e kam nënshkruar me emrin aktual kushtetues

fature-market

Për një vit, kostoja e jetesës në RMV është rritur për 200 euro

kshz

KSHZ refuzon ankesën e Frontit Europian për rivotimin në Llërcë

kasami tubim

Bilall Kasami heq dorë nga mandati i deputetit

vmro

VMRO kërkon përgjegjësi për sallat kirurgjike, thotë se ministri Demiri nuk e ka idenë se çfarë po ndodh

INFO

NA NDIQ