Bisedimet për hyrjen e ASH drejt fundit, konfirmohet marrëveshja për dy ministri

Iliria News Agency
Iliria News Agency

07/02/2023

Ekipet e LSDM-së dhe Aleancës për Shqiptarët thonë se janë në finalizim të negociatave për zgjerimin e koalicionit qeveritar. ASH theksoi për MIA se edhe mbrëmë grupet e punës kanë qenë në diskutime intensive, pas së cilës me siguri do të dihet saktësisht se cilat funksione do të marrin.

ASH pretendon se “tashmë është marrë vesh me Ministrinë e Shëndetësisë dhe të Drejtësisë që ato të menaxhohen nga kuadri i Aleancës, departamente që aktualisht janë në duart e Alternativës dhe LSDM-së”, raporton MIA, duke u thirrur në burime pranë kësaj partie.

Nga atje thonë se ende po negociohet për resorin e tretë ministror.

“Grupet e punës punojnë me intensitet të lartë për të mbyllur të gjitha çështjet që janë në tryezën e bisedimeve. Ka marrëveshje, ka përafrime, por ka edhe mosmarrëveshje për disa çështje. Negociatat vazhdojnë derisa të mbyllen të gjitha temat”, thanë për MIA-n nga Aleanca për Shqiptarët.

Marrëveshjen zyrtare mes Dimitar Kovaçevskit dhe Arben Taravari pritet ta bëjnë personalisht pas takimit final, që ende nuk është caktuar, por siç thonë ata, pritet të ndodhë shumë shpejt. (INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

stevo pendarovski

Pendarovski: Nuk ka plan “B” për ndryshimet kushtetuese, vetëm plan “A”

bujar osmani

Osmani: Marrëveshja e Ohrit ma ka mundësuar që të mbërrij të bëhem kryetar i gjysmës së botës!

Arben Taravari VLEN

Taravari: Maqedonia e Veriut prodhuese e sigurisë – BE, SHBA dhe NATO janë aleatët tanë të pazëvendësueshëm

Pançe Toshovski

Toshkovski: Atmosfera parazgjedhore është e qetë dhe pa incidente

mjeke

Anulohet konkursi për punësimin e 1 117 punonjësve shëndetësor

rasti monstra

Rasti “Monstra” do të kërkoj drejtësi në Strasburg

spital-infermiere-mjeke shendetesi

Çdo muaj nga 12 infermiere ikin nga Maqedonia e Veriut

gruaja dhune burri rrahje

Gruaja nga Piroku e rreh rëndë me shuplaka burrin nga Gostivari

SONY DSC

Moti i ngrohtë “pushton” plazhet, fluks pushuesish në bregdetin shqiptar

INFO

NA NDIQ