Sa të burgosur dhe persona të sëmurë kanë të drejtë vote në Tetovë?

Picture of INA
INA

07/05/2024

Në Tetovë një ditë para mbajtjes së zgjedhjeve parlamentare dhe presidenciale të drejtë vote kanë 54 të burgosur edhe 181 persona të sëmurë apo të pafuqishëm, shkruan Alsat.

Ndërkohë sipas Komisioni Zgjedhor gjatë ditës së sotme është shpërndarë materiali zgjedhor nëpër vendvotime.

“Këshilli komunal i zgjedhjeve ditën e sotme bën shpërndarjen e materialit zgjedhor për të gjithë 117 vendvotime për zgjedhjet presidenciale edhe zgjedhjet parlamentare, ku për zgjedhjet presidenciale të drejtë vote kanë gjithësie 86 405 qytetarë edhe për zgjedhje parlamentare 86 550 qytetarë. Po ashtu një dita para mbajtjes së zgjedhjeve votojnë edhe personat që janë të dënuar me burg ku gjithsej kemi 54 votues , njëkohësisht të drejtën e votës e shfrytëzojnë edhe personat të sëmurë edhe të pa aftë , ku gjithsej nga 218 kërkesa të pranuara 181 kërkesa janë aprovuar dhe 181 persona të sëmurë apo të pa fuqishëm sot kanë të drejtë e tyre të votë”s, tha KKZ Tetovë.

TË FUNDIT
4 orë
Sejdiu nga VLEN: Kur gjykatat vendosin "pro" BDI-së ishin të mira, kur vendosin kundër "ata janë të kapura"
5 orë
“Na tha publikisht – e kam zgjedh Artanin, nuk e jap” – Mexhiti thotë se “rezultati në Çair është rezultat i budallakive” të Grubit
6 orë
Rexhepi: Kryetari i kuvendit duhet të jetë shqiptar
7 orë
Sasho Mijallkov të enjten lirohet nga burgu
7 orë
Kritikat e Frontit Europian / Mexhiti: Ai që humb ka të drejtë të qajë dhe vajtojë

ME TE LEXUARA

13 orë
Ndryshimet kushtetuese, Kasami: Për vullnetin e VMRO-së, duhet ta pyesni VMRO-në
5 orë
“Na tha publikisht – e kam zgjedh Artanin, nuk e jap” – Mexhiti thotë se “rezultati në Çair është rezultat i budallakive” të Grubit
1 ditë
Andonovski: Nuk do të luhet më futboll nëpër ministri, institucionet e udhëhequra nga BDI janë në prag të kolapsit
12 orë
RMV, shtetas të huaj kanë denoncuar dy policë pasi kanë kërkuar ryshfet, janë marrë masa disiplinore
4 orë
Sejdiu nga VLEN: Kur gjykatat vendosin "pro" BDI-së ishin të mira, kur vendosin kundër "ata janë të kapura"

LEXO MË SHUMË

IMG_2237

Sejdiu nga VLEN: Kur gjykatat vendosin “pro” BDI-së ishin të mira, kur vendosin kundër “ata janë të kapura”

Screenshot_2024-05-20-22-03-17-614_com.android.chrome-edit

“Na tha publikisht – e kam zgjedh Artanin, nuk e jap” – Mexhiti thotë se “rezultati në Çair është rezultat i budallakive” të Grubit

kastriot-rexhepi

Rexhepi: Kryetari i kuvendit duhet të jetë shqiptar

Mijallkov Sasho

Sasho Mijallkov të enjten lirohet nga burgu

izet mexhiti

Kritikat e Frontit Europian / Mexhiti: Ai që humb ka të drejtë të qajë dhe vajtojë

zejdi tubim

VLEN vazhdon negociatat për qeverinë e re! Zejdi thotë se ka mekanizma për t’i parandaluar, nuk përjashton protestat

mijallkov

Sasho Mijallkov lirohet nga burgu të enjten

kuvendi-ri

A do të kemi ndryshime kushtetuese pas 6 muajve?

EVN

EVN Maqedoni bëri punë vullnetare në kuadër të aksionit ekologjik “GENERALKA WEEKEND 24”

INFO

NA NDIQ