“Bubulinë, ti letër e pashkrueme”

Autori Çun Lajçi shpalos 34 letra për 34 vitet e vajzës së tij të ndjerë Aktori dhe poeti Çun Lajçi ka promovuar sot librin...

Aktori nga Kumanova shkëlqen në filmin shqiptar ‘Dashuria s’mjafton’, (Video)

“Filmi më i ri shqiptar ‘Dashuria s’mjafton’, është filmi më i ri shqiptar me regji dhe skenar të Drilon Hoxhës. 'Dashuria s'mjafton' është filmi më...

Në Rumani është gjetur një pikturë e vjedhur e Picasso

Në Rumani është gjetur një pikturë e vjedhur e Pikasos. E vjedhur në vitin 2012-të në Roterdam, ajo është gjetur në Bukuresht. Piktura “Cabeza de Arlequin”...

Unë zgjodha të të dua në heshtje…

Poezi e shkruar nga Rumi. Përktheu: Ketrina Kondi Unë zgjodha të të dua në heshtje… Sepse brenda në heshtje, Unë s’gjej refuzim. Unë zgjodha të të dua në brengën...

Pesë romane me rrëfime lufte

Nuk kisha për qëllim të shkruaja një roman për Luftën e Parë Botërore. Por protagonisti i projektit tim të parë, që zë vend në...

Yjet shqiptare të muzikës, nga Ermal Meta te Dua Lipa, pjesë e koncertit për...

Ermal Meta, Dua Lipa, Olen Çezari, Inva Mula, Kledi Kadiu, Genc Tukiçi, Reme Lahaj, Elhaida Dani, Lorik Cana, Eno Peci, Erza Muqolli: një kast...

Në festival ndërkombëtar Maqedoninë e përfaqësojnë vetëm shqiptarët, “çmenden” portalet e VMRO-së kundër ministrit...

Në festivalin e tretë ndërkombëtar me titull “Festivali i llojlloshmërive” që mbahet në Doha të Katarit, Maqedonia është përfaqësuar vetëm nga ansamble shqiptare. Kjo...

Nga kush trembet Ministri Asaf Ademi ta shpreh identitetin e tij kombëtar!?

Në Manifestimin kulturor që u mbajt në prag të festës 22 Nëntorit ditës ditës së alfabetit shqip, dhe 110 Vjetorin e Kongresit të Manastirit,...

“Kosovë ti je djep i shqiptarisë, ata thonë, se ti je djep i serbisë”

Poezia “Kosovë” nga Ali Podrimja. Kosovë! Ne themi, se ti je djep i shqiptarisë. Ata thonë, se ti je djep i serbisë(!) Si ka mundësi të jetë një...

‘Babi, më prit edhe mua’, historia që fshihet pas fotografisë së famshme

‘Babi, më prisni edhe mua’- është një foto ikonë e marrë nga Claude P. Dettloff, më 1 tetor 1940, teksa Regjimenti i Kolumbisë Britanike...
error: Ku kontent eshte i mbrojtur!